Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. Leżą między Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowską. Najwyższy szczyt tych gór to Pikuj (1405 m n.p.m.) i znajduje się na terenie Ukrainy. Na terytorium Polski najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.).

Bieszczady dzielą się na Bieszczady Zachodnie i Bieszczady Wschodnie. Część Wschodnia to tereny Ukrainy, część Zachodnia Leży w Polsce, na Słowacji i częściowo na Ukrainie. Góry te należą do Beskidów Wschodnich a ta natomiast są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Pomimo tego, że na szczytowych partiach gór są połoniny, Bieszczady zalicza się do Beskidów Leśnych a nie Beskidów Połonińskich.

Fauna i flora

Na tych terenach występuje dużo gatunków roślin i zwierząt, jakich nie można spotkać na pozostałej części naszego kraju. Są to zazwyczaj przedstawiciele flory i fauny, którzy lubią raczej ciepłe klimaty. Jako że te tereny są najdalej wysunięte na południe, jest tutaj po prostu najcieplej. Przykładem tego może być wąż Eskulapa. W niezwykle dobrze zachowanych lasach bukowych spotkać można także bardzo często niedźwiedzie, rysie, żbiki i wilki.

Sprzyja temu przede wszystkim klimat, który jest umiarkowany ciepły przejściowy. Dominują w nim cechy klimatu kontynentalnego. Lato jest tutaj bardzo ciepłe, natomiast zimy raczej mroźne. Zwierzęta mają tutaj bardzo dobre warunki rozwoju, gdyż cywilizacja ludzka nie jest na tych terenach bardzo rozwinięta.

Turystyka

Zaludnienie jest jednym z najniższych w Polsce, istnieje niewiele miast, miasteczek i wsi. Bieszczadzkie tereny należą do niezwykle spokojnych. Dzięki temu, że dominuje tutaj pierwotna przyroda tereny te często i chętnie odwiedzane są przez turystów, którym zależy przede wszystkim na kontakcie z przyrodą, wyciszeniu, odpoczynku i relaksie.

Jest to idealne miejsce na piesze wędrówki, gdyż oprócz wspaniałych widoków nie ma tutaj tak wiele stromych i męczących podejść jak na przykład w tatrach czy Sudetach. Dlatego piesze wędrówki po Bieszczadach nie są uciążliwe nawet dla nieobytych z górami wędrowców.

Liczne schroniska górskie pozwalają na odpoczynek i nocleg podczas tych wypraw. Turystów jest mniej niż na popularnych szlakach w okolicach Zakopanego, tak więc jeśli ktoś lubi chodzić po górach, ale denerwuje go tłok i harmider panujący na szlakach, to Bieszczady wydają się być idealnym miejscem na tego typu wyprawy.

Wędrując po Bieszczadach można natknąć się również na wiele historycznych miejsc lub miejsc pamięci związanych z Drugą Wojną Światową. Na tych terenach prowadzone były zaciekłe walki partyzanckie, prowadzone przez kilka narodów przebywających pod jarzmem hitlerowskim.