Wybierając się do Austrii na urlop warto zwiedzić drugie, pod względem wielkości miasto Austrii, czyli Graz, położone nad rzeką Murą u podnóża Alp Styryjskich. Pierwsze wzmianki o Grazu pochodzą z IX wieku, kiedy było warownią władców Styrii, a prawa miejskie uzyskało w XIII wieku.

Miasto stanowi ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i turystyczny. W 2003 roku był kulturalną stolicą Europy. Wizytówką Grazu są biało-zielone tramwaje, jeżdżące tam od 1 878 roku.

Zabytki miasta

Graz zachwyca odwiedzających przepięknym Starym Miastem, jednym z 9 obiektów, jakie posiada Austria wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Późnogotycka katedra świętego Idziego przypomina o czasach, kiedy Graz był miastem cesarskim. Przy katedrze znajduje się grobowiec cesarza Ferdynanda II.

W budynku Arsenału pochodzącym z XVII wieku mieści się wystawa niesamowitych broni i maszyn wojennych, licząca 32.000 eksponatów, zajmująca pięć pięter. Dziewiętnastowieczny ratusz posiada wspaniały renesansowy dziedziniec arkadowy. W centrum króluje wzgórze zamkowe z zachowaną wieżą zegarową- jedynym obiektem pozostałym w całości po dawnej twierdzy.

W Grazu znajduje się największe krajowe muzeum w Austrii, Joanneum, które zostało ufundowane w 1811 roku przez Arcyksięcia Johanna. Zebrane zostały tu eksponaty związane z kulturą i sztuką Styrii, a także największe dzieła malarstwa europejskiego. Warto również odwiedzić gotyckie i barokowe kościoły, licznie występujące w mieście.

Graz słynie także z wielu odbywających się tu imprez kulturalnych i festiwali, takich jak np. „Styriate”- festiwal poświęcony muzyce dawnej, czy festiwal związany z teatrem, sztukami plastycznymi, filmem, literaturą i muzyką, zwany Styryjską Jesienią. Miłośników jazzu przyciągają koncerty odbywające się podczas Jazzowego Lata.

Głównymi ośrodkami, w których organizowane są najsłynniejsze i największe imprezy są zamek Eggenberg, Dom Sztuki, Miejskie Centrum Konferencyjno- Targowe (Stadthalle), a także opera i teatr. Graz to miasto, gdzie historia fantastycznie splata się z nowoczesnością. Naprawdę warto poświęcić mu trochę czasu i odwiedzić je.