Historia schronisk górskich

Kategoria: Góry

Historia schronisk górskich w Tatrach polskich sięga połowy XIX w. W 1836 roku wybudowano pierwsze schronisko w górach nad Morskim Okiem, które spłonęło w 1865 roku i zostało odbudowane w 1874. Pozostałe schroniska w Tatrach powstawały pod koniec XIX i na początku XX wieku.

Pojawienie się schronisk w okolicach Zakopanego było spowodowane rozwojem turystyki tatrzańskiej. Pierwszą zanotowaną górską wycieczką była przejażdżka Beata Łaska z Kościeleckich ze spiskiego Kieżmarku do Doliny Kieżmarskiej. Natomiast pierwsze wejścia na szczyty datuje się na XVII wiek.

Za jej ojca uważa się Stanisława Staszica, który wędrował w latach 1803 – 1805. Pierwsi turyści w Tatrach odwiedzali głównie Dolinę Kościeliską i Morskie Oko. Szlaki turystyczne oraz schroniska są wynikiem działalności powstałego w 1873 roku Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego oraz Towarzystwa Tatrzańskiego powstałego niewiele później.

schroniska górskie historia

Większość schronisk górskich rozpoczynała swoją historię jako szałasy pasterskie lub schrony narciarskie adoptowane przez taterników. Rosnąca popularność turystyki spowodowała ich przebudowę lub budowę od nowa, dało to początek schroniskom, które znamy dziś. Wiele z nich płonęło i to niejednokrotnie, a na ich miejsce powstawały nowe. Każde ze schronisk ma swoją własną historię, tworzoną dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy kochali góry.

Ideą przewodnią tworzenia schronisk było zapewnienie miejsca do spania i posiłku ludziom, którzy przemierzali górskie szlaki i często nie mieli możliwości dotarcia do Zakopanego. Służyły one również jako baza wypadowa do wędrówek w wysokie szczyty Tatr, kiedy trwały one od świtu do nocy.

Niestety idea ta obecnie jest wypaczana, wraz ze wzrostem popularności turystyki górskiej, większość schronisk jest zajęta przez spędzających tam urlopy turystów. Bywa, że noclegi, w okresie wakacji, trzeba rezerwować z wyprzedzeniem kilkumiesięcznym. Dla turystów schodzących z gór wieczorami pozostaje spanie na podłodze na karimacie.

One comment to Historia schronisk górskich

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>