Skwer Kościuszki w Gdyni

Kategoria: Morze

Gdynia jako nadmorskie miasto przyciąga corocznie całe rzesze turystów. Zatrzymując się w centrum miejscowości szybko dotrzemy na plaże, bulwar nadmorski czy skorzystamy z licznych atrakcji. Ulubionym miejscem do odbywania długich i ciekawych spacerów w Gdyni zarówno pośród gości jak i rodowitych mieszkańców jest Skwer Kościuszki.

Swój początek bierze na skrzyżowaniu ulic 10-lutego oraz Świętojańskiej i biegnie w kierunku morza. Jeśli znajdujemy się przy dworcu PKP Gdynia Główna dojdziemy do niego w linii prostej pierwszą z wymienionych ulic.

Jeszcze przed wojną

W centrum Skweru znajduje się fontanna, która znajduje się w tym miejscu od wielu lat. Po raz pierwszy powstała tu już przed II wojną światową, natomiast w późniejszym czasie uległa przebudowie. Wokół niej znajdują się liczne ławeczki, można też przysiąść na samej fontannie. Dzieci chętnie pluskają się w jej chłodnej wodzie w upalne dni.

Skwer Kościuszki w Gdyni

Jest to miejsce, które, szczególnie w sezonie letnim tętni życiem niemal przez całą dobę. W ciągu dnia działają tu liczne restauracje i bary szybkiej obsługi, a także punkty z pamiątkami znad morza. Mamy również możliwość zwiedzenia dwóch statków muzeów – okrętu wojennego ORP Błyskawica i żaglowca szkoleniowego Dar Pomorza. Zaś na końcu Skweru znajdziemy wspaniale Akwarium Gdyńskie, w którym piękne gatunki z wód całego świata zainteresują zarówno dorosłych jak i dzieci. Nocą okolica obfituje w liczne ciekawe kluby. Organizowane są tu imprezy tematyczne, karaoke a także liczne koncerty.

Liczne pomniki

Przemierzając Gdyński Skwer Kościuszki dostrzeżemy kilka pomników. Pierwszym z nich jest płyta „ Marynarz Polski” przy którym często dostrzec można marynarzy, w trakcie oficjalnych uroczystości. Następnie przed samą fontanną znajduje się kamień z tablicą pamiątkową, który przypomina o wizycie w tym miejscu papieża Polaka w 1987 roku.

Po śmierci Karola Wojtyły zbierały się w tym miejscu tłumy ludzi na wspólnej modlitwie, ze zniczami i ulubionymi pieśniami papieża na ustach. Na samym końcu Skweru Kościuszki zlokalizowany jest pomnik pisarza marynisty Józefa Conrada-Korzeniowskiego.

2 comments to Skwer Kościuszki w Gdyni

  • Karolina says:

    Kto wybiera się do Gdyni, koniecznie powinien wpisać w plan zwiedzania Akwarium Gdańskie – świetne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pozdrawiam

  • Micorazon says:

    Dla mnie w Gdyni najładniejszym miejscem jest Orłowo – klif, okolice mola. Fajne miejsce do pospacerowania i jazdy rowerem. Polecam szczególnie trasę pomiędzy Orłowem a Sopotem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>