Wawel – najsłynniejszy zamek w Polsce

Kategoria: Ciekawe miejsca

Kraków to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. To również jeden z główniejszych ośrodków turystycznych i kulturalnych  Europy. W Krakowie można   znaleźć ok. 3500 obiektów turystycznych, które są prawnie wpisane do rejestru zabytków. Nie sposób mówić o zabytkach tego miasta pomijając najważniejszy z nich czyli Wawel. Na wzgórzu Wawel znajdują się  bowiem dwa kluczowe zabytki Krakowa : Zamek Królewski i Katedra Wawelska. Zamek Królewski to renesansowy zabytek i najsłynniejszy zamek w Polsce, a Katedra Wawelska to największa polska świątynia.

Wawel to szczególne miejsce w świadomości Polaków. Przez długie lata to stamtąd,  władcy rządzili państwem, a po przeniesieniu stolicy do Warszawy Wawel stał się miejscem koronacji i pochówku królów. W czasie zaborów zaś Wawel funkcjonował w świadomości Polaków jako symbol minionej potęgi państwa Polskiego. I miejsce pochówku Polaków szczególnie zasłużonych dla ojczyzny. Dziś Zamek Królewski w Krakowie wpisany jest na I listę UNESCO i jest jednym z ważniejszych zabytków w Polsce.

Wawel

Wawel położony jest na malowniczym wzgórzu, otoczony murami obronnymi, a u jego stóp płynie Wisła. Odwiedzając to historyczne miejsce docenimy nie tylko jego wyjątkowość, ale i znajdujące się tutaj liczne zabytki. Wawel jest bowiem kompleksem wielu kaplic, kościołów i komnat, w których mieszczą się cenne zabytki gromadzone przez stulecia. Najstarsze zabudowania powstały w XI w. za panowania Bolesława Chrobrego. Współczesny renesansowy styl budowli zawdzięczamy królowi Zygmuntowi Staremu.

Wnętrze Wawelu zdobią kosztowne, posągi, ołtarze, obrazy i malowidła przedstawiające historię człowieczeństwa począwszy od czasów prehistorycznych. Najcenniejsze zabytki Wawelu umieszczone są w skarbcu katedralnym. Liczne szaty i naczynia liturgiczne, krzyże, klejnoty i insygnia królewskie, relikwiarze gromadzone przez całe stulecia panowania na Wawelu władców Polskich stanowią nieoszacowany skarb narodowy.

Katedra Wawelska to jedna z najstarszych budowli Wawelu, to miejsce koronacji i  pochówku królów polskich. Do dziś możemy podziwiać liczne sarkofagi, epitafia i płyty wmurowane w posadzkę. W kościele katedralnym na Wawelu pochowani są królowie Polski od Władysława I Łokietka do Augusta II Mocnego. Łącznie na Wawelu pochowanych jest 19 królów i wiele osób z rodzin królewskich.

katedra wawelska

Wawel to również miejsce spoczynku artystów i zasłużonych Polaków takich jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski i inni. Ściany świątyni przyozdobione są szczątkami prehistorycznych zwierząt, które jak wierzono maja za cel ochronę Wawelu przed złem. Sama  zaś Katedra otoczona jest wieńcem 18 świątyń i murem obronnym otaczającym Katedrę i cały Wawel.

Pamiętajmy, że Katedra i Zamek Królewski to nie jedyne zabytki Wawelu. Zwiedzając to historyczne miejsce napotkamy słynny Dzwon Zygmunta, który również odegrał bardzo istotną rolę w dziejach naszego narodu. Inne godne zwiedzenia zabytki to: Czakram wawelski, legendarny smoka wawelski,  którego dzieje znają wszystkie dzieci, wiele świątyń, wież, kolumn i pomników upamiętniających historyczne dzieje Polski .

Urok i niezwykły charakter tego miejsca sprawiają,  że Wawel jest licznie odwiedzany i to nie tylko przez szkolne wycieczki. Można tu spotkać turystów z całego świata, którzy  urzeczeni pięknem tego miejsca, oraz bogactwem zabytków często powracają tu po raz kolejny. Choć historyczne znaczenie tego miejsca i jego ponadczasowość zrozumieć  mogą tylko Polacy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>