Kalifornia jest najbogatszym stanem Ameryki Północnej, a trzecim największym. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie tam znajdują swoje azyle najbogatsi Amerykanie wraz ze swoimi multimilionowymi willami. To właśnie Kalifornię znamy z rozmaitych amerykańskich filmów i seriali jako miejsce utopii. Największe miasta tego stanu to Los Angeles, San Diego, San Jose, San Francisco i Sacramento.

Mieszanka etniczna

Warto zwrócić uwagę na to, że Kalifornia graniczy od południa z meksykańskim stanem – Kalifornią Dolną – co sprawia, że prawie 30% ludzi to ludność hiszpańskojęzyczna. Wszystko to gwarantuje niesamowitą mieszankę wybuchową różnych nacji.

Północna część Kalifornii to miejsce dynamicznego rozwoju technologii i przemysłu, to właśnie tam znajdziemy między innymi słynną Dolinę Krzemową. Dla odmiany, południowa część stanu kojarzy się raczej z rekreacją i wypoczynkiem.

Najbardziej reprezentacyjną częścią Kalifornii południowej jest Los Angeles. To właśnie to miasto, miasto Aniołów, jest najczęściej opisywane jako miejsce wymarzonej destynacji nie tylko Polaków, ale i całej ludności na globie. Jedziesz na wycieczkę po Stanach – Los Angeles zawsze będzie na liście „must see”. Jest to miasto drugie pod względem ilości mieszkańców w Stanach – zaraz po Nowym Jorku. Nie można się dziwić, miasto to kusi wieloma atrakcjami i jest bardzo zróżnicowane etnicznie.

Co zobaczyć

To właśnie tam można zobaczyć wszelkie amerykańskie studia filmowe, to skupisko artystów z różnych sfer, jest siedzibą Hollywood, nierzadko więc można tam spotkać sławy światowego kina i branży muzycznej. Znajduje się tam też wiele muzeów i galerii.

Udając się na wycieczkę, jedynie godzinę drogi na południe, dotrzemy do miasta Laguna Beach. Jest to jeden z najważniejszych amerykańskich kurortów, razem z nieopodal położonymi Newport Beach i Manhattan Beach. Obowiązkowo, każdy bogaty Amerykanin posiada tam swój „beach house” – i spędza w nim całe wakacje. Dlatego między innymi miasta są pełne przepychu i snobizmu. Chce tam być każdy, by pokazać swój wysoki status społeczny. Znajdują się tam porty dla bardzo luksusowych jachtów, a przy każdym domu zobaczymy najdroższe na świecie samochody. Prawdziwe widoki niewiele różnią się od tych, które ukazują nam amerykańskie produkcje.

Podążając dalej na południe, trafimy do San Diego, drugiego najważniejszego miasta w stanie. Jest to jednocześnie jedno z najbogatszych miast Stanów Zjednoczonych. Miasto to oferuje wiele atrakcji turystycznych, dlatego co roku przyjeżdża i przylatuje tam mnóstwo osób. Dodatkowym atutem jest ciepły klimat – nie spotkamy się w San Diego z mroźną zimą. Również dzięki doskonałym warunkom atmosferycznym, do miasta tego przyjeżdżają masowo surferzy. Idealne wysokie fale i piękne plaże zachęcają do surfowania. Można tam nawet mówić o subkulturze surferskiej.

Południowa część Kalifornii zachęca do tego, aby wybrać się tam na wakacje i spędzić wiele przyjemnych momentów – na plażach, promenadach i w wielu innych miejscach. Należy jednak przygotować na to bardzo duży budżet.