Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, położone na pograniczu Polski i Czech. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.). Góry te leżą w Sudetach Zachodnich i stanowią ich centralną część. Na ich północnej części graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od północy z Rudawami Janowickimi, ze wschodu ze Wzgórzami Bramy Lubawskiej, od południa z Podgórzem karkonoskim i Górami Kruczymi a od zachodu z Górami Izerskimi.

Fauna i flora

Roślinność w Karkonoszach jest bardzo bogata, choć ucierpiała sporo w wyniku działalności człowieka. Góry te nie są wysokie, posiadają jednak wyraźnie zróżnicowane pietra roślinności, co wyróżnia je spośród innych łańcuchów górskich. Ponieważ panuje tutaj ostry klimat, piętra roślinności rozkładają się o wiele niżej niż na przykład w wysokich górach, takich jak Tatrach.

Na wyższych piętrach roślinność jest zachowana w pierwotnej formie, pomimo tego, że obszary te są poważnie i często eksplorowane przez człowieka. Udało się jednak zachować je w prawie niezmienionej formie. Pierwsze piętro to piętro podgórskie, które właściwie w całości zamienione zostało na łąki oraz pola uprawne. Występują tutaj z rzadka zagajniki mieszane.

Kolejne jest piętro regla dolnego, gdzie dawniej dominowały lasy mieszane z przewagą buka, natomiast w chwili obecnej najczęściej spotyka się tutaj bory świerkowe. Pierwotny wygląd zachował się fragmentarycznie w niektórych okolicach parku narodowego, między innymi na Chojniku i w okolicach Wodospadu Szklarki.

Piętro regla górnego dawniej pokryte było świerkami jednak w ciągu wielu lat działania człowieka te gest lasy i bory skarłowaciały. Bezpośrednią przyczyna było karczowanie oraz często padające kwaśne deszcze spowodowane działaniem wielu zakładów przemysłowych na terenie Polski, Niemiec i Czech. Spotyka się tutaj również gatunki typowo górskie, takie jak wierzba śląska, jarzębina czy brzoza karpacka.

Kolejne jest piętro kosodrzewiny a później już piętro alpejskie z gatunkami zielnymi i porostami naskalnymi. Zwierząt w górach karkonoskich nie ma zbyt wiele, ponieważ obszar ten od dawna był penetrowany przez człowieka. Nie spotyka się tutaj dużych drapieżników, natomiast sporo jest zwierzyny płowej, dzików i drobniejszych ssaków. Hodowane są tutaj na większą skalę muflony.

O wiele bogatszy jest natomiast świat ptaków i bezkręgowców, wśród których wiele to gatunki chronione. Karkonosze nie są górami wysokimi jednak klimat tutaj panujący jest bardzo do wyższych gór zbliżony. Obszar ten jest bardzo popularny turystycznie przez cały rok, zarówno w czasie letnich wędrówek jak i zimowego sezonu narciarskiego.