Jeżeli pragniemy wyjechać gdzieś na krótko np. na weekendową wycieczkę i chcemy zobaczyć jakieś interesujące miejsce w Polsce ciekawą propozycją może okazać się wyjazd do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Miasteczko usytuowane jest w malowniczej scenerii w samym środku Kazimierskiego Parku Narodowego.

Miasteczko zaliczane jest do jednych z największych polskich zabytków i określane jest często mianem „perły polskiego renesansu”. Kazimierz Dolny to miasteczko położone w atrakcyjnym turystycznie trójkącie między Puławami a Nałęczowem. Jest częstym przystankiem dla turystów podróżujących po Małopolsce.

Powstanie miasta

Liczne walory architektoniczne i urbanistyczne ściągają w to miejsce licznych odwiedzających. Historia miasteczka sięga XI wieku kiedy to istniała w tym miejscu osada należąca do zakonu Benedyktów. Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę norbertankom, które to na cześć darczyńcy nazwały ja Kazimierzem.

Przymiotnik „Dolny” zastał później dodany w celu odróżnienia miejscowości od Kazimierza założonego pod Krakowem. W XIV wieku osada otrzymała prawa miejskie i od tej pory rozpoczął się intensywny rozwój tego miasta. Kazimierz Dolny przez kolejne stulecia stał się ośrodkiem handlu głównie zbożem, które płynęło stąd aż do Gdańska.

Kazimierz stał się ważnym ośrodkiem handlowym na wiślanym szlaku. Kazimierz Dolny ma niezwykle bogatą historię. Wielokrotnie był niszczony i palony w wyniku wojen polsko-szwedzkich. Od początku XX wieku miasto zaczęło się rozwijać jako ośrodek letniskowy dla turystów i pozostaje nim do dnia dzisiejszego.

W licznych tutejszych wąwozach zaczęły powstawać domki i pensjonaty dla turystów. W okresie międzywojennym dziali tutaj dwaj znani architekci, którzy kierowali budową miasta. Kazimierz zawdzięcza im liczne stylowe domki i budynki użyteczności publicznej. Podczas II Wojny Światowej miasto po raz kolejny zostało zniszczone, o po wojnie odbudowane.

Co zobaczyć

Dzisiaj miasto stanowi zespół urbanistyczno – krajobrazowy z zachowanym układem ośrodka handlu. Zabytkowa architektura miasta sprawia, że można tu zwiedzać liczne zabytki m.in. Ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego, i zamku dolnego, zabytkowe kamienice, oraz Barokowy Zespół Klasztoru Reformatorów. Turystów przyciąga też położenie architektoniczne miasta. Okolice Kazimierza Dolnego przecinają bowiem setki wąwozów, których długość na powierzchni hektara sięga kilkunastu kilometrów.

Najsłynniejszy z nich o nazwie „Korzeniowy Dół” jest ulubionym miejscem spacerów turystów i mieszkańców. Panoramę miasteczka możemy podziwiać po wspięciu się po licznych kamiennych schodach na Górę Trzech Krzyży. Góra ta to jedno z najpopularniejszych miejsc w Kazimierzu skąd można podziwiać panoramę miasta, Wisły oraz zobaczyć położony na drugim brzegu rzeki Zamek w Janowcu.

Góra Trzech Krzyży

Popularnym miejscem, często odwiedzanym przez turystów jest także piekarnia pana Cezarego Sarzyńskiego gdzie od pokoleń robione są wypieki o oryginalnych kształtach. Obecnie ciasto w kształcie koguta jest prawie że obowiązkową pamiątką z Kazimierza i swoistym symbolem tego miasta. Do miasta przyciągają również odbywające się tu corocznie festiwale: Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, oraz Festiwal Artystyczny i Filmowy „Lato Filmów”.

Kazimierz Dolny Nad Wisłą to urokliwe, pełne zabytków i atrakcji turystycznych miasteczko, którego wspaniała architektura i otoczenie sprawiają, że zachowuje w pamięci odwiedzających je turystów miłe wspomnienia i wywołuje chęć powrotu.