Dla osób które ze względu na brak czasu, nie mogą pozwolić na dłuższe wyprawy są w Polsce ciekawe miejsca, które można odwiedzić w ciągu jednego popołudnia. Miejsca takie warto znaleźć w samym miejscu zamieszkania lub też w niedalekiej odległości. I tak na przykład dla mieszkańców Warszawy takim ciekawym miejscem na jednodniową wycieczkę mogą być Łazienki Królewskie.

Ten słynny pałacowo – parkowy zespół powstał w XVIII wieku z według zamierzenia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i miał pełnić funkcję jego letniej rezydencji. W parku zwiedzić można liczne klasycystyczne zabytki między innymi Pałac Łazienkowski, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię, Wielką Oficynę czy Pałac Myślewicki, oraz słynny Pomnik Fryderyka Chopina. Park Łazienkowski jest również miejscem gdzie odbywają się liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym, naukowym i sportowym.

Między innymi każdego lata można słuchać odbywających się tutaj koncertów muzyki Fryderyka Chopina, które grane są przy pomniku kompozytora. Liczne koncerty muzyki klasycznej i nie tylko odbywają się we wspaniałej scenerii Starej Pomarańczarni oraz amfiteatrze ze sceną na wyspie. Spacer zielonymi alejkami parku przy dźwiękach muzyki klasycznej jest na pewno przyjemnością i relaksem dla wielu odwiedzających.

Historia obiektu

Łazienki królewskie mają charakter zabytkowy również ze względu na ważne wydarzenia historyczne, które miały tutaj miejsce. To właśnie w tutaj w Szkole Podchorążych zawiązało się sprzysiężenie pod wodzą Piotra Wysockiego, którego konsekwencją był wybuch Postania Listopadowego w 1830 roku. To właśnie w Łazienkach, a konkretnie w Pałacu na Wodzie odbywały się słynne obiady czwartkowe organizowane przez króla, które zrzeszały wybitne osobistości polskiego oświecenia.

Podczas II Wojny Światowej Łazienki zostały poważnie zniszczone, gdyż stacjonowała w nich artyleria przeciwlotnicza. Po upadku Warszawy Niemcy próbowali wysadzić Pałac na Wodzie, ale na szczęście zdążyli go jedynie podpalić. To właśnie Pałac na Wodzie jest dziś jedną z głównych atrakcji dla zwiedzających Łazienki. Zbudowano go w latach 1772 – 1793 według projektu królewskich architektów. Pałac leży na sztucznej wyspie wokół której rozciąga się jeziorko. Przez wiele lat pałac pełnił funkcję letniej siedziby króla później pełnił też funkcje rezydencji cesarskiej oraz własnością Państwowych Zbiorów Sztuki.

Po poważnych zniszczeniach wojennych odbudowano pałac, który pełnił funkcję oddziału Muzeum Narodowego, a od 1995 roku jest samodzielna instytucją. Obecnie Pałac Łazienkowski zaliczany jest do najpiękniejszych zabytków klasycystycznych. Godnym obejrzenia jest również znajdujący się w pobliżu Pałacu Teatr na Wyspie, który swą konstrukcją naśladuje starożytne ruiny. Teatr składa się z dwóch części podzielonych kanałem wypełnionym wodą.

W okresie letnim odbywają się w tutaj koncerty i przedstawienia teatralne. Spacerując alejkami Parku Łazienkowskiego warto zatrzymać się z obejrzeć Starą Pomarańczarnię, gdzie mieści się teatr dworski z lożami, oraz Galeria Rzeźby Polskiej.

Królewskie Łazienki w Warszawie to doskonałe miejsce nie tylko na spacer. Można tu również podziwiać liczne klasycystyczne zabytki, podziwiać przepiękne aranżacje roślin i kwiatów, których szczególnie w okresie letnim jest tutaj tysiące.

Dobiegające odgłosy muzyki klasycznej i towarzystwo spacerujących nieopodal pawi sprawia, że panuje tu niezwykle przyjemna i romantyczna atmosfera. Nic więc dziwnego, że Królewskie Łazienki są ulubionym miejscem spacerów i niedzielnych wycieczek warszawiaków.