Najpiękniejsze, najbogatsze i największe miasto Portugali. Stolica, położona na wybrzeżu Atlantyku, nad ujściem Tagu do oceanu. Lisboa w języku portugalskim, a po polsku Lizbona.

Podzielona na 53 gminy tzw. freguesias. Zachodnia część miasta zajęta jest przez największy park miejski w Europie – Park Monasto Forest. Posiada port handlowy i wojenny. Pierwszym dniem tygodnia w Portugali jest niedziela. W Lizbonie znajduje się najdłuższy wiszący most, o długości 17 km.

Atrakcje Lisbony

Mimo swojego uroku, wspaniałego społeczeństwa, historii i kultury Lizbona posiada wiele atrakcji turystycznych. Podstawową z nich są tzw. eléctrico czyli tramwaje. Najsłynniejsza linia tramwajowa z numerem 28 to wielka trakcja miasta. Dzięki niej z tramwaju możemy zwiedzić Stare Miasto Lizbony. Ze względu na wąskie uliczki w Lizbonie, tramwaje mają pootwierane okna, dzięki którym wystawiając rękę (co oczywiście jest zabronione) możemy dotknąć ścian budynków.

Motorniczy mają nie lada wyzwanie żeby nie pozadzierać lusterek w tramwaju i przedrzeć się przez miasto. Dla turystów największą frajdę sprawia zjazd tramwajem z góry na dół ulicy. Turystyczna przejażdżka trwa niecałe 1,5 godziny. Nie codziennym i dość niezwykłym przeżyciem w jeździe tramwajem jest wyprawa za miasto. Dzięki temu, królewska rezydencja w Sintrze nie pozostanie nie zwiedzona.

Metro położona w podziemiach Lizbony zabierze nas wszędzie, gdzie będziemy tylko chcieli. Ilość hoteli w Lizbonie jest bardzo duża. To, w którym będziemy mieszkać i spać nie ma większego znaczenia, gdyż każdy z hoteli jest położony w bardzo ciekawym regionie miasta.

Muzea i oceanarium

Dla wszystkich miłośników kultury portugalskiej wspaniałych wrażeń mogą doświadczyć w kilkudziesięciu muzeach. M.in. Museum Calouste Gulbenkian, Museum Nacional de Arte Antiga, Museum Nacional dos Coches czy Museum Nacional do Azulejo. Warty odwiedzenia jest również Mosteiro Dos Jerónimos- gotycko renesansowego klasztor Hieronimitów znajdujący się w lizbońskiej dzielnicy Belem. Inną ciekawą atrakcją turystyczną, powstałą z okazji EXPO 98 jest jedno z największych na świecie Oceanarium. Znajdujące się na środku zatoki, zostało połączone z lądem jedynie za pomocą pomostu.

Oceanarium w Lizbonie

Ekspozycja oceanarium została podzielona na cztery części, z czego każda odpowiada poszczególnemu oceanowi na świecie. Ilość gatunków jakie posiada oceanarium jest niewiarogodna i przekracza liczbę 15 tysięcy.

Dodatkowo możemy odwiedzić wieże Betlejemską z XVI wieku, stadion da Luz, zakosztować sztuki w Teatrze Nacional Dona Maria II czy nawet zjeść śniadanie w najsłynniejszej w całej Portugalii kawiarence i piekarni Antiga Conteiteria de Belém. Bodajże tam od roku 1837 produkuje się znane na cały świat babeczki z kremem.

Doznania i wrażenia z wycieczki po Lizbonie zostaną z nami na całe życie. Dla znajomym, którzy niestety nie mogli zasmakować cudownego uroku miasta proponuję przywieźć wzmacniane wino portugalskie tzw. porto lub przepyszne sery.

Lizbona to niezwykłe miasto tętniące życiem 24 godziny na dobę. Opisując jego atrakcje turystyczne można napisać książkę. Jeżeli jeszcze nie przekonałam was o jego wyjątkowym charakterze miasta zachęcam do obejrzenia filmu „Lisbon Story”, gdzie na własne oczy zobaczycie piękno portugalskiej stolicy.