Maledywy to grupa wysp położonych na Oceanie Indyjskim. To archipelag i jednocześnie państwo wyspiarskie położone ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. Ten wyspiarski raj tworzy około 2000 małych wysp rozmieszczonych na ponad 20 atolach rafy koralowej.

To leżące na samym środku Oceanu Indyjskiego wyspiarskie państwo rozciąga się na długości ponad 800 km z północy na południe. Południowe wyspy dzieli tylko kilka kilometrów od równika, a 90 procent terytorium państwa stanowi woda. Z 2000 wysepek tylko 200 jest zamieszkałych, a 87 zarezerwowanych jest wyłącznie dla turystów.

Turystyka

Niezwykły urok tutejszych plaż spowodował intensywny rozwój turystyki. Na wyspach powstały liczne ośrodki wypoczynkowe, które oferują turystom komfortowe wakacje w najwyższej klasie. Bajkowe plaże i cudowne podwodne tereny sprawiają, że Malediwy przyciągają turystów z całego świata. Szczególne warunki mają tu nurkowie i amatorzy sportów wodnych. Niekończące się piaszczyste plaże, kryształowo czysta woda, kryształowe niebo i stale świecące słońce – to obraz Malediwów.

Rzeczywiście ten wyspiarski atol to prawdziwy raj przede wszystkim dla amatorów sportów podwodnych. Nurkowie mają tutaj prawdziwe eldorado z bogactwem ryb i stworzeń morskich. Temperatura wody rzadko spada poniżej 27 stopni. Atrakcje przyrodnicze i turystyczne jakie oferują Malediwy sprawiają, że ściągają tutaj turyści z całego świata. Malediwy to egzotyczny świat z lazurową wodą , turkusowymi lagunami, rafami koralowymi i białymi wyspami. To wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy chcą pływać, nurkować i żeglować.

Największą turystyczną atrakcją jest tutejszy podwodny świat z rafami koralowymi, rybami, morskimi żółwiami i krystalicznie czystą wodą. W celu ochrony tego naturalnego ekosystemu stworzono strefy ochronne gdzie zabronione jest łowienie ryb i kotwiczenie łodzi. Malediwy charakteryzują się tropikalnym wilgotnym klimatem i egzotyczną roślinnością. Rosną tu palmy kokosowe i drzewa chlebowe oraz występuję dużo gatunków ptactwa wodnego.

Historia wyspy

To wyspiarskie państewko oprócz walorów turystycznych ma jeszcze ciekawą historię. Już w V wieku p. n.e. na Maledywach osiedlali się buddyjscy rybacy z Indii. W XII wieku arabscy kupcy i handlarze ustanowili na wyspach sułtanat i wprowadzili islam jako religię państwową. Przez kolejne wieki wyspami rządzili Portugalczycy, Holendrzy i Brytyjczycy, przekształcając państwo to w republikę to w sułtanat. Wreszcie w 1965 roku Malediwy uzyskały niepodległość. Przez zmianę konstytucji sułtanat został przekształcony w republikę prezydencką, gdzie prezydent państwa ma nieograniczoną władzę wykonawczą.

W państwie tym nie ma żadnej wolności religijnej, a wszyscy obywatele muszą wyznawać islam. Ponadto od lat organizacje międzynarodowe zarzucają władzom Państwowym na Malediwach łamanie praw człowieka. Nie jest to zresztą jedyny problem tego państwa. Mimo bumu turystycznego Malediwy należą dzisiaj do najbiedniejszych krajów świata. Największą katastrofą tego państwa może okazać się jednak efekt cieplarniany.

Związane z nim daleko idące zmiany klimatu zagrażają ty rajskim wyspom na Oceanie Indyjskim i jeśli globalne ocieplenie utrzyma się na tym samym poziomie , przed wyspami stoi widmo ostatecznej zagłady, pogrążą się w morzu. Malediwy leżą bowiem dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza i zagrożone są całkowitym zalaniem jeżeli nie zostanie szybko ograniczony efekt cieplarniany.