Mazury to jedna z najciekawszych krain geograficznych leżąca na terenie naszego kraju, zarówno jeśli chodzi o względy turystyczne jak i historyczne. Główną charakterystyką tychże terenów, jest ogromna ilość jezior. Zaczynając od tych malutkich o powierzchni kilkudziesięciu metrów, aż do tych, które chowają się za horyzont.

Swoją unikatową i jakże atrakcyjną budowę, Mazury zawdzięczają ostatniemu zlodowaceniu. Nawiedziło obecne tereny północno-wschodniej Polski około czternaście tysięcy lat temu.

Położenie

Znajdująca się w województwie Warmińsko-Mazurskim kraina jest z pewnością wspaniałym miejscem na spędzenie zarówno wakacji jak i udanie się na kilku lub też nawet jednodniową wycieczkę. Zobaczenie wszystkich najpiękniejszych miejsc i zapoznanie się z najważniejszymi zabytkami w tak krótkim okresie jest oczywiście niemożliwe. Możesz mieć jednak pewność, że pomimo to i tak będziesz zachwycony tym co zobaczysz na Mazurach.

Dziewicza przyroda, pagórkowate tereny, tysiące zabytków i jeszcze większa liczba jezior, ogromna ilość lasów i bardzo niski stopień uprzemysłowienia, sprawiają, że Mazury mogą być oazą każdego turysty. Można tutaj wypocząć, wyciszyć się i jednocześnie oddać swojej pasji i spędzać czas tak jak lubi najbardziej.

Miejscowości

Wybierając się na wycieczkę w okolice Mazur, warto nie tylko zatrzymać się przy zbiornikach wodnych, które zachwycają swoim naturalnym pięknem i ogromem, ale także przynajmniej przez chwilę przyjrzeć się najważniejszym zabytkom leżącym na tymże terenie. Te najstarsze i posiadające najciekawszą historie, to przede wszystkim zamki krzyżackie, które leżą w takich miejscowościach jak Giżycko, Kętrzyn, Nidzica, Węgorzewo. Dodatkowo w Ełku, jednym z największych miast regionu, można zwiedzić pozostałości i ruiny jednej z większych fortec pozostawionych przez zakon krzyżacki.

Sympatycy architektoniki, z ogromną chęcią dokładniej przyjrzą się dwóm ponad stuletnim wiaduktom stojącym w Stańczykach. Biegnące równolegle do siebie dwa kamienne mosty, były swojego czasu jednym z najważniejszych elementów nieczynnej obecnie trakcji kolejowej. Pomimo, że są już nieużywane to zachowały się w prawie nienaruszonym stanie, rozciągając się na długości prawie dwustu metrów.

Obojętnie czy posiadasz jeden, kilka czy też kilkanaście dni wolnego czasu. Wykorzystaj go jak najlepiej i przyjedź na wycieczkę w Mazury! Będziesz mógł tutaj wspaniale spędzić czas i odpocząć na łonie natury, pośród jezior oraz lasów.