U zwieńczenia Skweru Kościuszki w Gdyni wśród wielu ciekawych atrakcji znajduje się budynek chętnie odwiedzany zarówno przez turystów jak i miejscowych. Placówka w nim umiejscowiona nosi nazwę Akwarium Gdyńskiego – obiekt posiadający swoją długoletnią historię i znany w całym Trójmieście.

Zamysł jego utworzenia i pierwsze prace miały miejsce już w latach 20. i 30. XX wieku. Jednak jak nie trudno się domyśleć wybuch II wojny światowej uniemożliwił ukończenie budowy. Do tematu powrócono po wojnie i w 1969 roku rozpoczęła się rozbudowa obiektu. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 1971 roku.

Zabawa i edukacja

Po dziś dzień gdyńskie oceanarium stale się rozwija, powiększając dostępną ekspozycję oraz bazę edukacyjną przez co stanowi jedną z ciekawszych atrakcji w całym mieście. Do dyspozycji odwiedzających jest nowocześnie wyposażona sala kinowo – konferencyjna, sale posiadające w wyposażeniu mikroskopy oraz komputery, z przeznaczeniem do prowadzenia zajęć laboratoryjnych. To oczywiście nie jedyne atrakcje turystyczne w Gdyni w oceanarium przygotowane dla zwiedzających.

Sala mokra

Miejscem szczególnie chętnie odwiedzanym przez najmłodszych i utworzonym całkiem nie dawno jest tak zwana Sala Mokra która stwarza niepowtarzalną możliwość włożenia ręki do akwarium i pogłaskania pływających w nim ryb. Także dla tych najmłodszych gości oceanarium w Gdyni przygotowało Salę Przedszkolną wypełnioną morskimi pluszakami – zabawa połączona z edukacją.

Imponujące liczby organizmów

Odwiedzając Gdyńskie Akwarium mamy możliwość podziwiania około 1500 organizmów, pochodzących z całego świata. Ogromną atrakcję stanowi żywa rafa koralowa znajdująca się w akwarium o pojemności 3000 litrów. Znajdują się tu liczne gatunki koralowców twardych, koralowców miękkich oraz zwierząt bezkręgowych.

Miejsce to w sezonie letnim jest niezwykle oblegane przez turystów warto więc wybrać się na zwiedzanie w godzinach popołudniowych. Pozwoli nam to uniknąć długich kolejek, lub po prostu uzbroić się w cierpliwość przed wejściem. Zwiedzanie całości może zając nam cały dzień, ale naprawdę warto. Nie codziennie zdarza się okazja obejrzenia okazów flory i fauny morskiej z całego świata.