Na powierzchni Oceanu Spokojnego, w centralnej części Oceanii rozciąga się Archipelag Samoa. Północnym sąsiadem jest Tokelau, od zachodu Tuvalu i Wallis oraz Futuna. Na południu leży Tonga, a na wschodzie Samoa Amerykańskie. Na przestrzeni 600 km znajduje się 9 wysp, z których jedynie cztery są zamieszkane.

Najważniejsze wyspy

Największa, Savaii liczy 1715 km², kolejną jest Upolu o powierzchni 1113 km² oraz Apolima i Manono. Niezamieszkane pozostają: Fakuatapu, Namu’a, Nu’utele i Nu’ulua – tworzące wyspy Aleipata oraz Nu’usafe’e. Większe z wysp są pochodzenia wulkanicznego, z kolei mniejsze powstały w wyniku rozwoju koralowców. Dla ceniących nurkowanie wyspy są rajem, bowiem prawie każda z nich jest otoczoną barierą rafy koralowej.

Stała temperatura sprzyja rozwojowi roślin, niemal przez cały rok temperatura wynosi średnio 27 stopni z nieznacznym, dwustopniowym wahaniem. Wyspy Samoa są przykładem typowego klimatu równikowego – gorącego, bardzo wilgotnego i czasem uciążliwego ze względu na spore opady wynoszące do 5000 mm. Nad wyspami pokrytymi lasami równikowymi od końca roku, najczęściej od listopada aż do marca szaleją huragany.

Aby dostać się na wyspy trzeba skorzystać z połączeń lokalnych linii lotniczych. Faleolo International Airport, jest jedynym międzynarodowym lotniskiem na terenie Samoa. Jego pas startowy został zmodernizowany przez rząd Nowej Zelandii i jest w stanie obsługiwać samoloty tak duże jak Boeing 747. Na jego terenie obowiązuje podatek 20 Tala dla dorosłych i 10 Tala dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Jak się dostać

Lotnisko jest zarazem jednym z niewielu miejsc na Samoa, gdzie są publiczne automaty telefoniczne czynne 24 godziny na dobę. Aby skorzystać z parkingu musimy jednak zapłacić. Linie lotnicze latające do FaleoloPolynesian Airlines, Air New Zealand, Samoa Air & Air Pacific.

Po wylądowaniu na Samoa łatwo zauważyć, że jest to świat dopiero rozwijający się. Podstawową gałęzią jest wciąż rolnictwo. Na kolejnym miejscu znajduje się rybołówstwo, leśnictwo oraz turystyka. Do najpospolitszych upraw należą: kukurydza, ryż, jams, bataty, taro, orzechy kokosowe (kopra), kakao, kawa oraz kauczuk. Co ciekawe jednym ze stałych źródeł utrzymania mieszkańców są przekazy pieniężne od emigrantów, a także dotacje z Australii, Japonii, Nowej Zelandii oraz Unii Europejskiej w których interesie jest utrzymanie tego raju.

Warte obejrzenia na wyspach są grobowce dawnych wodzów znajdujące się na Półwyspie Mulinuu, a także miasto Apia, które leży w głębi zatoki. Poznawanie miasta należy rozpocząć od spaceru po Beach Road – bulwaru wysadzanego cienistymi drzewami, przebiegającego wzdłuż wybrzeża.

Przy nim stoją najważniejsze budynki: nowa siedziba rządu z dachem stylizowanym na strzechę samoańskiej chaty, szacowny kolonialny hotel Aggie Grey’s, kościoły i ustawiona na rondzie stara wieża zegarowa, często pokazywana na pocztówkach. Do ciekawych miejsc poza stolicą Samoa najłatwiej dotrzeć wypożyczonym jeepem. Samochody można znaleźć w Apii i na lotnisku.