Często odwiedzanymi przez turystów górami w Polsce są Beskidy. To najmłodsze z polskich gór, z tego powodu są delikatnie pofałdowane, ciągnące się łagodnie długimi kilometrami. Piękne widoki, zróżnicowana roślinność oraz ukształtowanie terenu sprawia, że Beskidy nadają się idealnie na pieszych wędrówek.

Większość takich wypraw jest co najmniej kilkugodzinnych, a niektóre szlaki wymagają nawet noclegu po drodze. Z tego powodu w różnych miejscach rozmieszczone są schroniska dla turystów, które gwarantują bezpieczna przystań dla znużonych podróżnych.

Wybrane schroniska

Jedno z takich schronisk mieści się na Hali Boraczej, możemy tam dotrzeć na kilka sposobów. Najpierw koleją do stacji PKP Milówka lub autobusem PKP kursującym z Żywca do Milówki. Następnie udajemy się zielonym szlakiem ciągnącym się przez dolinę Milowskiego Potoku, gdzie także dojechać autobusem lub koleją do Rajczy. Następnie wędrujemy około czterech godzin pieszo niebieskim szlakiem. Podobna odległość jest z Węgierskiej Górki. Bliżej natomiast jest z Żabnicy, skąd czarnym szlakiem droga zajmuje tylko około godziny.

Kiedy znajdziemy się schronisku możemy podziwiać piękna panoramę jaka roztacza się ze szczytu Prusowa, obejrzeć możemy wodospad na Milowskim Potoku, jaki jest na szlaku z Milówki na Halę Boraczą. Można także spotkać szałasy pasterskie oraz koszary dla owiec położone na Hali Redykalnej i w pobliżu Suchej Góry. Warto zwrócić uwagę na pobliskie osiedle Dadoki i jego unikatową, typowo góralska zabudowę. Oczywiście najważniejsza jest roztaczająca się dookoła przyroda ze wspaniałymi lasami przy zielonym szlaku i widokami na przepiękne Beskidy.

Drugim często odwiedzanym przez turystów schroniskiem górskim jest schronisko górskie na Hali Lipowskiej. Aby do niego dotrzeć, należy autobusem z Żywca lub Rajczy dojechać do ostatniego przystanku w Złatnej Hucie a następnie czarnym szlakiem pokonać pieszo ostatni odcinek. Trwa to zazwyczaj około dwóch godzin. Na miejscu można podziwiać panoramę Tatr, przyjrzeć się gospodarce pasterskiej, koszarom owiec jakie są wypasane na pobliskich polanach, obejść rezerwaty przyrody na Romance i Rysiance, zobaczyć największy wodospad w Beskidach, przy Sopotni Wielkiej.

Z terenu schroniska rozciąga się także wspaniały widok na Babią Górę i Pilsko a także na przebieg pasma granicznego ciągnącego się od Pilska , poprzez Wilczy Groń aż do Bacówki na Krawcowym Wierchu. Z Hali Lipowskiej w krótkim stosunkowo czasie można dostać się do innych schronisk. Są to opisywane wcześniej na Hali Boraczej, a także schronisko na Rysiance, na Pilsku lub na Rycerzowej. Obydwa te schroniska są bardzo popularne, gdyż leżą na bardzo uczęszczanych szlakach i podziwiając góry Beskidu w zasadzie nie da się ich ominąć podczas swoich pieszych wędrówek.