Wysokie Tatry Słowackie to góry, które są często odwiedzane licznie przez turystów, zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Szczyty w tatrach słowackich nie są to łatwe do zdobycia góry i na kilku z dostępnych szlaków prowadzących na najwyższe szczyty możemy wybrać się jedynie z przewodnikiem. W Tatrach słowackich mamy do dyspozycji sporą liczbą schronisk, w których turyści mogą zatrzymać się na nocleg bądź chwilę odpoczynku i zjeść ciepły posiłek przed dalszą wędrówką.

Przykłady schronisk

Najwyżej położonym schroniskiem górskim w Tatrach Słowackich jest leżąca na wysokości 2250 m n.p.m. Chata pod Rysami nazywana też Schroniskiem pod Wagą. To położone w górnej części Doliny Mięguszowieckiej schronisko znane jest dzięki dogodnemu położeniu pod Rysami. To małe zbudowane w z kamienia schronisko dysponuje 12 miejscami noclegowymi.

Ze względu na wysokie położenie lokatorami schroniska są przeważnie taternicy i turyści wysokogórscy. Do schroniska nie prowadzi żadna kolejka ani inny dojazd i w całości zaopatrywane jest ono przez tragarzy wnoszących wszystkie potrzebne towary na plecach. Ze względu na położenie schronisko to było już wielokrotnie niszczone przez schodzące z gór lawiny i czynne jest jedynie w okresie letnim.

Innym położonym na wysokości 2015m n.p.m. Schronisko Tery’ego. Jest to najwyżej położone schronisko górskie w Tatrach otwarte przez cały rok. Schronisko nazywane jest też przez turystów „Terinką” i położone jest w przepięknym otoczeniu Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Schronisko dysponuje jadalnią i dwiema salami noclegowymi mogącymi pomieścić trzydzieści osób.

Wśród schronisk dostępnych dla mniej doświadczonych turystów dużą popularnością cieszy się położone na wysokości 1551m n. p. m. Schronisko nad Zielonym Stawem.

Położone w Dolinie Kieżmarskiej, w łatwo dostępnym miejscu schronisko jest licznie odwiedzane prze turystów. Schronisko dysponuje ponad pięćdziesięcioma miejscami noclegowymi, jadalnią i kuchnią turystyczną gdzie można przyrządzić posiłek we własnym zakresie. Schronisko zbudowane jest nad samym brzegiem Zielonego Stawu, a z jego okien i tarasu rozciąga się widok m.in. na Jastrzębią Turnie i Czarny Szczyt oraz dwa wodospady Miedziany i Długi.

Natomiast położone na wysokości 1500m n.p.m. schronisko nad Popradzkim Stawem ma już nieco inny charakter niż miejsca opisane powyżej.

Schronisko to ma bowiem charakter bardziej hotelowy. Zbudowany w stylu alpejskim budynek dysponuje 120 miejscami noclegowymi. Warunki panujące w tym miejscu są dużo bardziej komfortowe niż w typowym górskim schronisku. W barze organizowane są występy folklorystyczne, a przed budynkiem można kupić Fast-foody i słodycze.

Miejsce to jest raczej skomercjalizowane i brakuje mu chłodnego charakteru typowego górskiego schroniska. Schronisko przy Popradzkim Stawie to miejsce preferowane dla osób lubiących wygodny wypoczynek ze wszystkimi udogodnieniami. W schroniskach w Słowackich Tatrach można znaleźć nocleg lub odpocząć, zjeść ciepły posiłek i zregenerować siły przed dalszą wędrówką.