Powierzchnia Tatr wynosi ok. 750 km2, z czego 650 km2 przypada na Tatry Słowackie, a reszta to Tatry Polskie. Tatry dzielą się na trzy części, Zachodnie, Wysokie oraz Bielskie, te ostatnie znajdują się tylko na Słowacji. Wysokie Tatry, z powierzchnią 341 km2 z czego 260 km2 na terytorium Słowacji stanowią prawdziwą esencję tatrzańskich pejzaży i przyrody.

Urok tatrzańskich krajobrazów potęguje różnica wysokości między szczytami a południowymi kotlinami, wynosząca nawet 2 km. 25 tatrzańskich wierchów przekracza wysokość 2500 m z czego większość leży w Tatrach Wysokich po stronie słowackiej. Pięć najwyższych szczytów w Tatrach (Gerlach – 2655 m, Gerlachowska Wieża – 2642 m, Łomnica – 2632 m, Lodowy Szczyt – 2611 m, Durny Szczyt – 2623 m) nie ma Rysów (2503 m), które nie znajdują się nawet w pierwszej dziesiątce.

Powstanie TPN

Tatry przez długi okres czasu były przedmiotem rabunkowej gospodarki, głównie związanej z wycinką drzewostanu. Z konieczności ochrony przyrody zdano sobie sprawę pod koniec XIX wieku, kiedy z powodu przetrzebionego drzewostanu, regiony podgórskie zaczęły nękać powodzie. Zaowocowało to powstaniem w 1949 roku Tatrzańskiego Parku Narodowego – TANAP po stronie słowackiej a w 1954 po stronie polskiej. Na jego obszarze wytyczono ok. 300 km szlaków, z których najatrakcyjniejszym i najbardziej znanym jest Magistrala Tatrzańska (46 km), biegnąca południowymi zboczami Tatr.

Wraz z powstaniem szlaków górskich popularność zdobywała sobie turystyka górska. Wraz z jej rozwojem znaczenia nabrały miasta położone u podnóża Tatr – Zakopane po stronie polskiej. Na terytorium słowackiej utworzono nietypowe miasto Vysoké Tatry, obejmujące 15 podtatrzańskich miejscowości. Najstarszym z nich jest Stary Smokowiec (Starý Smokovec). To właśnie w miejscowościach podgórskich zaczynają się najważniejsze szlaki turystyczne.

W Tatrach wolno się poruszać tylko po wyznaczonych szlakach, zwykle ścieżkach wyłożonych głazami, które w trudniejszych miejscach wyposażone są w klamry i łańcuchy. Z powodu różnic wysokości trzeba mieć dobrą kondycję żeby wspinać się na poszczególne wzniesienia i szczyty. Na turystów zmęczonych wędrówkami czeka wiele górskich schronisk, do których jednak zwykle trzeba sporo podejść.

Najwyżej położonym schroniskiem w górach jest Chata pod Rysami na wysokości 2250 m n.p.m., które leży po stronie słowackiej. Ze strony słowackiej dojście prowadzi szlakiem czerwony od Strbskiego Plesa przez Popradzki Staw (3:40 h), ze strony polskiej ruszamy ze schroniska PTTK nad Morskim Okiem, położonego nad jeziorem o tej samej nazwie (4:00h). Ciekawym schroniskiem górskiem i ulubioną bazą wypadową turystów, jest schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, położone w samym sercu polskiej części Tatr Wysokich.

Słowacka część Tatr również ma dobre zaplecze turystyczne, ale z racji większej powierzchni słowackiego parku tamtejsze schroniska i hotele są rozmieszczone nieco rzadziej, choć niejednokrotnie również na dużych wysokościach.