Egipt to kraj od lat słynący z turystyki i cieszący się niesłabnącym powodzeniem. Każdy, kto tam był, zapewnia, że wróci jeszcze nie raz. Jest nazywany „Darem Nilu” i całe życie skupia rzeczywiście w ujściu tej wielkiej rzeki, gdzie tereny są żyzne i umożliwiają funkcjonowanie roślinności, zwierząt i ludzi.

Pozostała, ogromna część Egiptu to pustynia – dzika Sahara. Klimat w Egipcie jest typowo pustynny, co oznacza prawie całkowity brak opadów i znaczne różnice pomiędzy temperaturą dnia i nocy. Dolina Nilu rozwinęła wspaniałą, zadziwiającą pod względem technicznym kulturę starożytną. Osiągnięcia naukowe i techniczne ówczesnych kapłanów faraońskich do dzisiaj zdumiewają poziomem zaawansowania i pomysłowością.

Starożytna metropolia

Największym magnesem są oczywiście starożytne budowle, olbrzymich rozmiarów: grobowce – piramidy czy rzeźba Sfinksa, wzniesione nadludzkim wysiłkiem. Inne egipskie skarby, to np. łodzie żaglowe sprzed czterech tysięcy lat przed Chrystusem, czy urządzenia do obróbki miedzi, które można obejrzeć w miejscowych muzeach.

Mimo ciągłych prac archeologicznych i badań, Egipt wciąż kryje mnóstwo tajemnic i wzbudza zainteresowanie naukowców, pasjonatów i podróżnych. Jednakże, nawet gdyby Egipt nie posiadał tak fascynującej przeszłości i kultury, byłby zapewne znanym miejscem wypoczynkowym.

Nad Morzem Czerwonym, wśród białych plaż, rozwinęła się turystyka na bardzo wysokim poziomie. Liczne kurorty, które oferują setki hoteli światowej klasy, to prawdziwy raj dla turystów – oferują wszelkie możliwe formy rozrywki, dzięki czemu każdy urlopowicz, bez względu na wiek, kondycję i wymagania, będzie zadowolony.

Turyści wybierający się na wycieczki do Egiptu, rzadko kiedy spędzają cały urlop w jednym miejscu. Największe kurorty oferują zazwyczaj mnóstwo wycieczek jednodniowych, np. w rejony pustyni arabskiej, do Kairu, Aleksandrii, Luxoru czy Gizy. Warto z nich skorzystać i przekonać się, ile przygód ma do zaoferowania Egipt.