W Gdańsku nad Martwą Wisłą w miejscu gdzie dawniej rzeka uchodziła do Zatoki Gdańskiej znajduje się zabytkowy budynek – Twierdza Wisłoujście. Usytuowana jest w niewielkiej odległości od osiedla Wisłoujście, Westerplatte oraz Portu Północnego.

Historia wartowni

Historia tego miejsca sięga aż czasów krzyżackich ( XIV w.). Już w tamtym okresie dokładnie w tej lokalizacji znajdowała się drewniana wartownia – doszczętnie spalona w 1433 roku przez husyckie sierotki. W późniejszym czasie ( w roku 1482 ) wybudowano tutaj ceglaną wierzę z latarnią. Jej zadaniem była kontrola ruchu statków na rzece i pilnowanie dostępu do gdańskiego portu.

Wokół wieży powstał wieniec artyleryjski, a następnie całość ufortyfikowana została czterobastionowym fortem. Twierdza wielokrotnie stawała się obiektem kampanii wojennych. Bezskutecznie oblegał ją Stefan Batory, w czasie trwania bitwy pod Oliwą z tego miejsca ostrzeliwane były siły szwedzkie, zdobyć twierdzę próbowały wojska rosyjsko- saskie, pruskie a nawet Napoleon.

Więzienie i klub żeglarski

Budynek niegdyś powstał na styku morza i rzeki jednak w wyniku działania żywiołu znalazł się około 500 metrów od brzegu. Pod koniec XVIII wieku funkcje obronne przejęły pruskie fortyfikacje na Westerplatte i Szaniec Mewi. W XIX wieku twierdza pełniła rolę więzienia, zaś w okresie międzywojennym była siedzibą klubu żeglarskiego.

Pod koniec wojny w wyniku działań Armii Czerwonej uległa znacznemu zniszczeniu i po dzień dzisiejszy nie została w pełni odbudowana. W roku 1974 Twierdza Wisłoujście stała się jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jej niezwykła wartość historyczna sprawiła, że została wpisana na listę World Monuments Watch czyli stu najbardziej zagrożonych na świecie zabytków.

W trakcie budowy twierdzy korzystano z rozmaitych materiałów oraz technik a także wykorzystywano najróżniejsze style architektoniczne – od gotyku wzwyż. To niezwykłe bogactwo elementów należących do różnych epok wynika z faktu iż obiekt ten był wielokrotnie odbudowywany po zniszczeniach doznanych w trakcie działań wojennych.