Wszystkim, którzy wybierają się zwiedzać Polskie Tatry proponuję zapoznać się z położeniem górskich schronisk. Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze posiada kilkadziesiąt schronisk w Tatrach.

Baza wypadowa

Jeżeli chcecie wybrać się na dłużej w góry by zwiedzić je w wzdłuż i wszerz powinniście upewnić się, w którym schronisku będzie wam się najlepiej zakwaterować. Pamiętajcie, iż każde schronisko posiada dogodną lokalizację na wypady w góry. Wybór należy wyłącznie do was.

Jednym ze schronisk PTTK położonym w Tatrach jest Hala Kondratowa. Jest to drewniane schronisko położone na wysokości 1333 m n.p.m. na południowych stokach Giewontu, na skraju Polany Kondratowej. Schronisko na Hali Kondratowej oferuje pobyt w swoich progach przez cały rok. W zimie schronisko odwiedzają najczęściej narciarze, natomiast w lecie turyści piesi.

Schronisko Hala Kondratowa dysponuje 20 miejscami noclegowymi w pokojach 6 i 8 osobowych. Schronisko posiada wszystkie dostępne sanitaria. Ponadto schronisko stanowi idealne miejsce wypadowe w Tatry Wysokie i Zachodnie.

Dojście do schroniska obejmuje dojazd komunikacją z Zakopanego do Kuźnic, a stamtąd pieszo niebieskim szlakiem, czas przejścia wynosi niecałą godzinę oraz drogą od wylotu Doliny Małej Łąki na Przełęcz Kondracką żółtymi znakami, a następnie niebieskimi, czas przejścia wynosi 4 godziny. Zimą istnieje łatwa możliwość przedostania się na nartach do dolnej stacji wyciągu w Kotle Goryczkowym.

Ze schroniska Kondratowa idąc niebieskim szlakiem, w 1,5 godziny możemy dostać się na Giewont, z którego rozpościera się przepiękna panorama na Tatry Wschodnie i Zachodnie oraz na Zakopane. Wycieczka na Giewont to okazja do zwiedzenia jednej z najpopularniejszych gór w Tatrach.

Giewont jako masyw górski, znajduje się w całości na terenie Polski. Złożony z trzech części: Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu i Długiego Giewontu osiąga długość 2,7 km. Masy Giewontu znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na szczyt Wielkiego Giewontu prowadzą trzy najpopularniejsze szlaki:

  • szlak niebieski z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, obok schroniska Kondratowa, czas przejścia to około 3 godziny,
  • szlak czerwony z Doliny Strążyskiej przez Polanę Strążyską, czas przejścia ponad 3 godziny,
  • szlak żółty prowadzący z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, czas przejścia to około 3 godziny

Zakwaterowanie w schronisku Kondratowa umożliwi wam spokojne zwiedzenie pobliskich terenów, wraz ze zdobyciem Giewontu. Wycieczki w góry powinny odbywać się bezpiecznie i nie w szybkim tempie. Ponadto dogodna lokalizacja schroniska pozwoli wam na ciekawe i pewne wypady w góry.