Przeglądając oferty biur podróży można się naprawdę wiele namęczyć, żeby wybrać dobrą, odpowiadająca naszym oczekiwaniom i zasobności portfela ofertę. Kiedy nie wiemy na co się zdecydować, często dobrym rozwiązaniem są wycieczki last minute.

Kiedy szukać

Pojawiają się one w ofertach biur podróży jeszcze przed wakacjami, na przełomie mają i czerwca oraz po ich zakończeniu, czyli we wrześniu. Podczas sezonu urlopowego w zasadzie trudno jest takie wycieczki znaleźć. Z reguły oferty dotyczą najbardziej popularnych miejsc. Znajduje się tam duża liczba hoteli działających również po zakończeniu sezonu.

Na ogół takie oferty pojawiają się na około miesiąc przed planowanym jej terminem. Jednak czasami można znaleźć wolne miejsca na kilka dni przed planowanym przez biuro podróży wyjazdem. Oczywiście nie jest łatwo trafić na prawdziwą okazję. Jednak przy odrobinie szczęścia można naprawdę wyjechać w wymarzone miejsce o wiele tańszym kosztem.

Wolne miejsca na wycieczkach biorą się z reguły stąd, że ktoś w ostatniej chwili rezygnuje. Dlatego biuro podróży wystawia taką nagłą ofertę, zbijając cenę. Zawsze lepiej trochę mniej zarobić, niż zostawić w ogóle puste miejsce w samolocie czy hotelu. Jeśli oferta pojawia się wcześniej, oznacza to że nie było tylu chętnych ilu biuro podróży się spodziewało albo po prostu nie jest to jakaś szczególnie atrakcyjna wycieczka. Jednak to, co dla jednych nie jest atrakcyjne, dla innych osób może być odpowiednie, tak więc z reguły znajdują się chętne osoby na oferty last minute.

Decydując się na taką wycieczkę musimy jednak liczyć się z tym, że nie mamy zbyt wiele czasu na zorganizowanie wszystkiego, jak na przykład urlopu w pracy czy opieki dla dzieci lub psa. Należy bardzo rozważnie podchodzić do tego tematu i nie podejmować decyzji na gorąco. Wprawdzie pośpiech jest wskazany, jednak niekiedy może to się okazać zgubne. Niektóre biura podróży oszukują klientów, oferując zwykłą wycieczkę w regularnej cenie jako okazję last minute. Wtedy wydaje się klientowi, że złapała okazję a w rzeczywistości zapłacił pełną cenę bez żadnych upustów.