W północnej części Morza Karaibskiego leży urokliwa grupa ponad 100 wysp. Są miejscem egzotycznych i leniwych wczasów, a także terenem idealnym dla spragnionych przygód eksploratorów. Ich łączna powierzchnia przekracza 500 kilometrów kwadratowych, a populacja wynosi około 150.000 mieszkańców.Wyspy Dziewicze powstały na skutek działania wulkanów, jedynym wyjątkiem jest Anegada – jej tereny zostały ukształtowane przez obecność rafy koralowej.

Ukształtowanie archipelagu

Geografia i geologia wysp są odmienne. Należą do łańcucha Puerto Rican Bank, a w ich skład wchodzą też wyspy Mona i Rico. Najwyższy szczyt nosi nazwę Mont Sage na wyspie Tortola i sięga 533,4 m n.p.m. Największymi wyspami są: Saint Croix – 214,7 km², Saint Thomas – 80,9 km² i Tortola – 55,7 km². Naturalną szatę roślinną wysp stanowi sawanna z niewielkimi płatami roślinności tropikalnej. Wyspy zostały odkryte w 1493 roku przez Krzysztofa Kolumba, który nazwał je Archipelagiem Świętej Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic.

Politycznie wyspy dzielą się na Amerykańskie Wyspy Dziewicze i Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych to przede wszystkim luksusowe kurorty olbrzymie statki pasażerskie i równie okazałe centrum wynajmu jachtów. Nie jest to miejsce ciszy i spokoju. Na głównej wyspie St.Thomas pełno jest turystów, bywa tłoczno, chociaż starówka Charlotte Amalie jest śliczna i godna zobaczenia.

Znakomitym wyborem okazuje się wyspa St. John. Pełna jest plaż i ruin plantacji, posiada także bardzo bujną i egzotyczną przyrodę. Ciekawostką jest fakt, iż na jej terenie obowiązuje ruch lewostronny, mimo, iż jest to terytorium amerykańskie.

Około sto lat temu ziemie należały do Danii. W Danii w XVIII wieku, zresztą jak we wszystkich krajach Europy obowiązywał ruch lewostronny. Mimo, iż już wkrótce w Europie przepisy uległy zmianie to kolonia zamorska pozostała przy starej zasadzie poruszania się.

Pod koniec I wojny światowej USA odkupiły Duńskie Indie Zachodnie zmieniono ich nazwę na Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, ale sposób poruszania pozostał niezmieniony – lewostronny.