Zakopane nie bez powodu cieszy się wyjątkową popularnością nie tylko wśród turystów z Polski, lecz również z całego świata. Miasto to jest położone w przepięknych polskich Tatrach i oferuje przybyszom niesamowite widoki i doznania. Jeśli wybieramy się do Zakopanego, warto zaopatrzyć się w przewodnik po mieście.

Nie jest ono duże, jak na popularność, liczy 30 tys mieszkańców, a Zakopane odwiedza rocznie 3 mln osób. Co to miasto ma do zaoferowania turystom poza rozciągającymi się wokół górami.

Klimat miasta

To miejsce upodobało sobie wielu wybitnych polskich artystów, przyciągała ich niezwykłość miasta i otaczających je krajobrazów. W Zakopanem bardzo wiele czasu spędził światowej sławy polski kompozytor Karol Szymanowski a także ekscentryczny powieściopisarz, dramaturg i artysta plastyk, którego imieniem został nazwany teatr Witkiewicza.

Kto jeszcze w Zakopanem nie był, powinien się tam wybrać choćby raz. Atmosfera tego bajkowego miasta oczaruje każdego przybysza, który wrażliwy jest na kontakt z niecodzienną i monumentalną urodą górskiego krajobrazu. Zakopane nie bez powodu zwykło się nazywać zimową stolica Polski. Zimą przeżywa ono prawdziwe zatrzęsienie turystów.

Znane miejsca

O tej porze roku odwiedza je najwięcej turystów, którzy pragną zjeżdżać na nartach na świetnie przygotowanych stokach. Niewątpliwą atrakcją są również rozgrywane tu turnieje skoków narciarskich, rozrywane na Wielkiej Krokwi. Skocznię tę można „zwiedzać” przez cały rok. Wystarczy jedynie pokonać niewielkie wzniesienie, by móc podziwiać roztaczającą się z jej szczytu imponującą panoramę miasta.

Oprócz tego w Zakopanem warto odwiedzić cmentarz na Pękowym Brzyzku, znajdujący się w ścisłym centrum miasta, nieopodal wyjścia z Krupówek. To on miejscem spoczynku wielu osób, które przysłużyły się polskiej nauce i literaturze, między innymi Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Tytus Chałubiński i Witkacy.

Kiedy przyjedziemy do Zakopanego warto wybrać się na długi spacer po ulicach miasta, by podziwiać niespotykaną architekturę. Styl zakopiański jest bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny. Turyści nie przyjeżdżają tu jednak po to, by poruszać się wyłącznie w obrębie miasta, ponieważ największym magnesem są góry.

W Tatry

Zakopane ma bardzo dogodne położenie i jest świetną bazą wypadową jeśli chodzi o górskie wycieczki. Bardzo dobrze działa miejscowa komunikacja a do bardziej oddalonych miejsc można się dostać korzystając z usług prywatnych przewoźników. Odwiedzając Zakopane nie sposób nie wejść na Gubałówkę, wybrać się do Doliny Kościeliskiej czy nad Morskie Oko. Dla bardziej wprawionych turystów polecana jest wyprawa na Giewont lub najwyższy szczyt polskich Tatr – Rysy.

Po dniu pełnym wrażeń miło będzie odwiedzić jedną z zakopiańskich restauracji i przy akompaniamencie góralskiej muzyki spożyć kwaśnicę i inne specjały tamtejszej kuchni. To wszystko powoduje, że kiedy już raz odwiedzimy to miasto będziemy chcieli do niego wracać.