Ustka jest jedną z wielu uroczych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych położonych nad Bałtykiem. Pierwsi zarejestrowani w księgach letnicy przyjeżdżali tu już w 1830 roku, więc historia miasta jako letniska jest dość długa. Po tym okresie pozostały pamiątki w postaci pięknych ponad stuletnich willi ówczesnych usteckich bogaczy. Pochodząca z 1890 roku Willa Red tuż przy promenadzie, w której obecnie mieści się luksusowy pensjonat. Podobnych budynków świadczących o latach świetności miasta jest dużo więcej w okolicy nadmorskiej promenady.

Uzdrowisko

Nasze miasto kojarzy się wszystkim z odpoczynkiem, leniuchowaniem na gorącym piasku plaży i orzeźwiającym kąpaniu się w morzu. Nie wszyscy wiedzą, że Ustka od roku 1987 posiada status Uzdrowiska. Przez cały rok przyjeżdżają do tutejszych sanatoriów kuracjusze, którzy cierpią na choroby dróg oddechowych, układu krążenia czy układu nerwowego. Turyści, którzy przyjeżdżają tu na wczasy, nie mogą narzekać na nudę.

Latem panuje tu atmosfera prawdziwego letniego kurortu; czynne są na promenadzie, w porcie i centrum miasta liczne ogródki letnie, restauracje i kawiarnie, a zapach smażonej rybki roznosi się niemal nad samą plażę. Organizowane są różne festyny i koncerty gwiazd polskiej estrady, jednak królują rozgrywane w sektorze sportowym na plaży wschodniej turnieje piłki siatkowej i ręcznej, w których może brać udział każdy chętny wczasowicz. Już niemal od dziesięciu lat sezon letni jest witany Festiwalem Sztucznych Ogni, organizowanym zazwyczaj w pierwszy weekend lipca. Impreza zyskała już wielu fanów, dzięki którym do kurortu przyjeżdża już na początku wakacji mnóstwo turystów.

Noclegi w Ustce trzeba rezerwować dużo wcześniej, by mieć pewność zakwaterowania i nie tracić czasu na szukanie wolnego pokoju. Choć baza noclegowa w Ustce jest dość rozbudowana, bo jest w mieście wiele prywatnych willi świadczących usługi hotelarskie, są pensjonaty i apartamenty, ale w szczytowym okresie letnim trudno z dnia na dzień znaleźć wolną kwaterę. Nic w tym dziwnego, plaże u nas są szerokie i najczyściejsze, a dogodne połączenie z wieloma dużymi miastami w całym kraju pozwala wielu turystom na łatwy dojazd nad morze.