Islandia jest krajem niezmiernie bogatym w wodę, która płynie w rzekach mających swój początek w górskich źródłach. Drugim, jeszcze większym źródłem wody są topniejące lodowce. Podstawowy system rzeczny na Islandii ukształtował się mniej więcej dziesięć tysięcy lat temu. W schyłkowym okresie ostatniego zlodowacenia a także wzmożonej aktywności wulkanicznej oraz sejsmicznej.

Obszar Islandii pokrywają trzy podstawowe typy rzek: wypływające z naturalnych źródeł, wypływające z jezior i wypływające spod topniejących lodowców. Rzeki, które wypływają ze źródeł, są bardzo zimne, niezmiernie czyste. Posiadają piaszczyste koryta i żwirowe brzegi pokryte wodną roślinnością. Przepływy w takich rzekach są stałe i wyrównane.

Rzeki

Rzeki pochodzące od lodowców posiadają zupełnie inny charakter. Woda w nich jest bardzo mętna, praktycznie nie widać dna, gdyż wraz z nurtem rzeki spływają setki ton materiału skalnego, jaki wypłukiwany jest spod lodowców. Nurt tych rzek jest bardzo gwałtowny a ich brzegi pozbawione są roślinności. Przepływ wody w tych rzekach zmienia się wraz z porą dnia. Z rana przepływ jest nieduży jednak narasta wraz z mijającym dniem, osiągając swoje maksimum w godzinach popołudniowych i wieczornych. Później znów się uspokaja.

Rzeki te płyną zazwyczaj poprzez wielkie połacie powulkanicznego terenu, przez co często zmieniają położenie koryta, tworzą nowe odnogi. Rzeki, które wypływają z jezior, cechuje raczej spokojny przepływ, jednak mają one wielkie skłonności do występowania z brzegów, szczególnie w czasie wiosennych roztopów. Często w wyniku tych wylewów zmieniają swoje koryto.

Najdłuższą rzeką na Islandii jest Pjórsa. Liczy sobie 237 km, co biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary wyspy jest imponująca wartością. Średni przepływ w tej rzece to 400 m3/s wzrastający w czasie letnich roztopów lodowców do 1000 m3/s. Drugą co do długości rzeką Islandii jest Jökulsá á Fjöllum, której długość to 206 km. Wypływa ona z największego w Europie lodowca jakim jest Vatnajökull.

Wodospady

Oprócz wyjątkowych rzek, Islandia posiada również najpiękniejsze w Europie wodospady. Są one niezwykle widowiskowe i warto, będąc na tej wyspie poświęcić trochę czasu, żeby zobaczyć choć kilka z nich. Za najpiękniejszy uważa się wodospad Gullfoss, o wysokości trzydziestu dwóch metrów.

W każdy słoneczny dzień rozpościera się nad nim przepiękna, podwójna tęcza. Inne wspaniałe wodospady to Dettifoss, który jest największy w Europie (100 m szerokości i 44 m wysokości), Glymur, który jest najwyższy (190 m).

Jeziora

Kolejną wodną atrakcją na Islandii są wyjątkowe jeziora. Są bardzo liczne, jednak z reguły niezbyt duże, tylko osiemdziesiąt z nich posiada powierzchnię większą niż 5 km2. Ich pochodzenie jest różne, największe są pochodzenia tektonicznego (na przykład Pingvallavatn, mające ponad osiemdziesiąt kilometrów kwadratowych). Wiele jezior jest pochodzenia kraterowego, lodowcowego i lagunowego. Jednym z ciekawszych jezior w tym ostatnim typie to jezioro Myvatn, które ma trzydzieści siedem kilometrów kwadratowych a tylko dwa i pół metra głębokości.