Bieszczady są coraz popularniejsze wśród turystów. Rozłożyste połoniny, pełne dzikich zwierząt lasy bukowe, oraz dziewicza przyroda przyciągają miłośników pieszych wędrówek. Choć dla wielu Bieszczady kojarzą się właśnie przede wszystkim z latem i wędrówkami po ukwieconych połoninach, zimą również można tu równie przyjemnie spędzić czas.

Co robić zimą

W przeciwieństwie do Tatr nie znajdziemy tu nowoczesnych wyciągów, naśnieżanych i sztucznie oświetlanych stoków, ani wysokich gór. W zamian za to Bieszczady oferują nam niepowtarzalne piękno przyrody, dzikość i spokój szlaków. Wycieczka w Bieszczady zimą obfituje w liczne atrakcje, których na próżno szukać w innych miejscach. Zasypane śniegiem szerokie połoniny, pobudzają do refleksji i zadumy.

W mroźna wyżową pogodę na horyzoncie zobaczyć można odległe Tatry i szczyty po ukraińskiej stronie gór. Wędrując słynnymi bukowymi lasami natchnąć się można na tutejszych mieszkańców lasów. Bliskie spotkanie z żubrem, rysiem czy jeleniem na długo utkwi w pamięci każdego turysty.

Inną atrakcją może być noc spędzona w schronisku górskim. Mimo zimy niektóre ze schronisk w Bieszczadach posiadają warunki, które pozwolą na nocleg. Niezmącona cisza wokół i spartańskie warunki mogą być bardzo przyjemnym sposobem na relaks. Z samego rana można też wyruszyć na wyciąg.

Na narty

Zaletą zimowej wyprawy w Bieszczady jest też samotność. Choć turystyka zimowa na nartach jest coraz popularniejsza to nie ma tu jeszcze tłumów turystów i długich kolejek do wyciągów. Nie oznacza to wcale, że miłośnicy sportów zimowych będą się tu nudzić. Mogą oni przyjechać np. do miejscowości Ustrzyki Górne gdzie w zimowej porze panują dobre warunki narciarskie i dostępny jest nawet wyciąg orczykowy. Stok pod Kiczerą, bo o nim tu mowa, ma długość zjazdu 400 metrów.

Stok jest ubijany skuterem, a trasa jest dość łatwa więc mogą z niej korzystać nawet mniej doświadczeni narciarze. Brak oświetlenia sprawia, że możemy tu jeździć jedynie w dzień w godzinach od 10 do 16-tej. Ustrzyki Górne stanowią również centrum turystyki pieszej i wycieczkowej w Bieszczadach. Można stąd udać się np. na szczyt Tarnicy, Wielkiej Rawki czy Małej Rawki. Położona na wysokości 1304 m. n. p. m. Wielka Rawka jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc widokowych w Bieszczadach.

Szczytowe partie góry pokrywa połonina. Brak lasu na szczycie i wyniosłość nad okoliczny teren sprawia, że z Wielkiej Rawki rozciąga się panorama na wszystkie masywy połonin, Bieszczady Wschodnie, oraz góry na Słowacji. Wybierając się na wycieczkę w Bieszczady można wybrać trasę słynnego czerwonego szlaku, który biegnie wzdłuż całych Bieszczad. Wędrując tym uroczym szlakiem można skorzystać z noclegu w schroniskach górskich, które usytuowane są wzdłuż szlaku, bądź z niedalekiej odległości od niego.

Wycieczka w Bieszczady to idealna propozycja dla osób ceniących sobie ciszę, spokój i dzikość przyrody. Pobyt w otoczeniu bieszczadzkich wzgórz i połonin, z dala od cywilizacji to sposób na wypoczynek i regenerację sił. Bieszczady zimą nęcą turystów przepiękną panoramą, łagodnymi szlakami, oraz wypoczynkiem z daleka od gwaru i zgiełku, a wyjątkowo długo zalegający tu śnieg pozwala dłużej niż gdzie indziej cieszyć się urokami zimy.