Fiordy w Norwegii

Kategoria: Ciekawe miejsca

Fiord jest to rodzaj głębokiej zatoki, która wrzyna się w ląd. Często jest rozgałęziona i posiada charakterystyczne strome brzegi, dochodzące miejscami do wysokości 1000 metrów. Fiordy powstały w wyniku zalania żłobów oraz dolin polodowcowych, stały się charakterystycznym elementem krajobrazu peryglacjalnego u wybrzeży Norwegii, Szkocji, Islandii, Grenlandii, Nowej Zelandii, Alaski, Patagonii w Chile oraz półwyspu Labrador. Również adriatycka Zatoka Kotorska w Czarnogórze określana jest jako fiordowa. Fiordy, które nie posiadają wysokich brzegów można zobaczyć w Danii.

Norweskie fiordy

Najczęściej jednak fiordy kojarzone są z Norwegią i to im zawdzięcza ten kraj większe zainteresowanie i wyjątkowy urok. Największe wrażenie na turystach sprawiają fiordy u zachodnich wybrzeży tego skandynawskiego kraju. Niesamowity widok przedstawiają ogromne skalne rozpadliny, które występują na całej prawie długości linii brzegowej. Niekiedy odnosi się wrażenie, że opisywany widok w różnego rodzaju folderach turystycznych czy artykułach w magazynach podróżniczych jest nad wyraz przesadzony, jednak tak naprawdę to ciężko wyrazić słowami zachwyt, jaki wzbudzają te nieprawdopodobne twory przyrodnicze.

Fiordy w Norwegii

Natura w przepiękny sposób uformowała skały i zespoliła je z morzem. Wcinające się w głąb lądu rozpadliny skalne wypełnione woda powodują, że jest to niezapomniany i zapierający dech w piersiach widok. Rzeczywiście warto to  wszystko zobaczyć na własne oczy, gdyż żadne zdjęcia czy filmy nie oddadzą tego, co sama przyroda ma w tym miejscu do zaoferowania. Ogromne skały wyłaniające się prosto z morza sprawiają, że można poczuć się przy nich jak niewielki pyłek, który z łatwością mogą zdmuchnąć, tym bardziej, że wrażenie potęgowane jest poprzez uderzające o nie fale morskie.

Fiordy a turystyka

Latem, kiedy pogoda jest o wiele bardziej sprzyjająca, pośród łagodnych zboczy gór spacerują turyści a wodami fiordów regularnie przesuwają się białe promy. Takie spokojne są tylko trzy miesiące w roku i tylko wtedy można bezpiecznie podziwiać te niezwykłe okoliczności przyrody. Wbrew pozorom jednak nie jest tam tłoczno, gdyż szlaków turystycznych i miejsc, w których można zobaczyć te wszystkie wspaniałości jest wiele, tak więc nie zdarza się tak, żeby był w tej części wybrzeża nadmierny tłok. Jest sporo zacisznych miejsc, w których nieczęsto spotyka się wycieczki i tłumy turystów, a które posiadają wielką magię w sobie i sprawiają, że można poczuć się jak w zupełnie wyjątkowym miejscu na ziemi.

Najwięcej turystów przybywa do Bergen, które z tej racji nazywane jest „stolicą fiordów”. W dawnych czasach Bergen było najdalej na północ wysuniętym portem handlowym należącym do Hanzy. Osoby, które chcą zwiedzać fiordy organizują sobie tutaj bazę wypadową, gdyż z tego miejsca można łatwo dotrzeć do najsłynniejszych miejsc związanych z fiordami norweskimi. Całkiem blisko znajduje się odnoga najdłuższego i najgłębszego fiordu, jaki posiada Norwegia, czyli Sognefjorden. Dookoła tego miejsca znajduje się wiele malowniczo położonych wiosek, które swoim urokiem potęgują jeszcze niesamowite wrażenie, jakie sprawia na przyjezdnych to miejsce.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>