Narty to sport zimowy cieszący się niezwykle dużą popularnością. Co roku zyskuje sobie nowych zwolenników. Kurorty narciarskie pękają w szwach. Amatorzy białego szaleństwa często stawiając pierwsze kroki na stokach korzystają z pomocy szkół narciarskich, kursów czy szkoleń. Jednak wiele osób pragnie spróbować swoich sił samodzielnie. Próby na własną rękę bez odpowiedniego przygotowania często są bardzo trudne a nawet nieudane.

Dobór sprzętu narciarskiego

Nauka jazdy na nartach może być bardzo przyjemnym zajęciem jednak przed założeniem nart i wyjechaniem na stok warto poznać kilka rad, które ułatwią start. Zanim w ogóle staniemy u podnóża stoku, z którego zamierzamy po raz pierwszy zjechać, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Sklepy czy wypożyczalnie ze sprzętem narciarskim zatrudniają osoby, które są przeszkolone w doborze tych akcesoriów, jednak kilka informacji warto posiadać. Wybierz narty typu allroad, czyli uniwersalne. Nie najdroższe, z górnej półki.

Takie przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy. Narty powinny mieć długość około 15-20 centymetrów krótszą od naszego wzrostu, jednak osoby z nadwagą powinny wybrać dłuższe o około 5 centymetrów. Wiązania powinny posiadać siłę wypięcia dopasowaną do naszej wagi i być odpowiednio wyregulowane przez serwis narciarski. Buty powinny być miękkie i wygodne.

Pierwszy zjazd na nartach

Do pierwszego zjazdu koniecznie wybierz bardzo łagodną górkę. Dobrze jeśli znajduje się tu także przeciwstok, czyli wzniesienie naprzeciwko, dzięki czemu łatwiej będzie wyhamować. Na samym początku musisz oswoić się z deskami przymocowanymi do nóg więc korzystaj z wyciągu krzesełkowego, albo spróbuj samodzielnej wspinaczki na nartach pod górkę, dzięki czemu poczujesz się pewniej i zafundujesz sobie rozgrzewkę.

Nogi ustawiaj równolegle względem siebie i nie zbliżaj do siebie kolan. Jeśli zbytnio je zbliżysz możesz doprowadzić do skrzyżowania nart i upadku, a tego każdy chce uniknąć, mimo iż na początku zanim wypracujemy sobie technikę wywrotki będą wręcz nieuniknione. Należy także słuchać nart. Musisz poczuć je na nogach, wyczuć kiedy możesz skręcić i po jakim łuku a kiedy lepiej tego nie robić. To kolejny powód dla którego powinieneś na początku oswoić się z nartami, wchodząc samodzielnie pod górki i zjeżdżając z małych wzniesień.

Szkolenie narciarskie

Wyżej podane zostały podstawowe uwagi dotyczące samego początku nauki. Jednak aby dobrze jeździć i móc wybierać coraz to trudniejsze stoki, niezbędna jest duża ilość ćwiczeń, dzięki czemu metodą małych kroków będziemy uczyć się kolejnych ewolucji, a wyjazdy na narty będą coraz przyjemniejsze.

Często mimo najlepszych chęci niezbędna staje się pomoc instruktora bądź po prostu osoby bardziej zaawansowanej, która wizualnie pokaże nam jak zachowywać się na stoku, jak właściwie ustawiać narty i po prostu jak jeździć. Jeśli więc chcemy rozwinąć nasze umiejętności w tym pięknym sporcie zimowym skorzystajmy z pomocy, ponieważ dzięki temu znacznie szybciej będziemy mogli powiedzieć, że już umiemy jeździć.