Wielu z nas marzy o tym, żeby zmierzyć się ze swoimi siłami i posmakować prawdziwej turystyki rowerowej. Przymierzając się do zorganizowania sobie rowerowego urlopu musimy zwrócić uwagę na na kilka istotnych kwestii, które będą miały decydujący wpływ na charakter naszej eskapady.

Liczba uczestników

Sprawa pierwszorzędna, od której zależy to, jak będzie wyglądała nasza wycieczka. Czy będzie to samotna wędrówka czy zdecydujemy się na podróż w większym gronie. Zwróćmy uwagę na to, że w pierwszym przypadku trasę tworzymy wyłącznie pod siebie, jednak ma to też swoje minusy – większy bagaż, ponieważ ekwipunku nie rozłożymy na kilka osób, zdanie się wyłącznie na swoje siły, możliwości i umiejętności w sytuacjach kryzysowych (awaria, kontuzja), może się też pojawić problem z pozostawieniem roweru z całym ekwipunkiem, kiedy potrzebujemy np. wejść do sklepu po zakupy.

Można jechać w dwie lub trzy osoby, można stworzyć też większą grupę. W każdym przypadku charakter wycieczki będzie trochę inny. W przypadku wyprawy wieloosobowej należy zwrócić większą uwagę na planowanie noclegów na trasie. Dotyczy to zarówno wypraw z namiotami, jak i takich z noclegami na kwaterach czy w schroniskach. W większej grupie należy też wziąć większą poprawkę na czas pokonywania trasy. No i pamiętajmy, że każdy uczestnik może mieć nieco inne oczekiwania od rowerowych wakacji, co przy sporej liczebności grupy może prowadzić do sytuacji konfliktowych.

Cel i rodzaj wyprawy

Przed wyruszeniem musimy oczywiście zdecydować dokąd chcemy jechać i co chcemy zobaczyć. Tutaj cały wachlarz możliwości od okolic naszego miejsca zamieszkania poprzez wszystkie regiony kraju po wyprawy zagraniczne. Wystarczy spojrzeć na mapę fizyczną i widzimy, że w samej Polsce mamy do dyspozycji góry, pogórza, wyżyny, niziny, pojezierza, wybrzeże Bałtyku – czego dusza zapragnie. Można zorganizować też wyprawy tematyczne, np. szlakiem zabytków, latarni morskich czy dolinami rzek. Można też w jednej wyprawie to wszystko połączyć.

Trasa wyprawy

Kiedy już wiemy, jaki jest nasz cel i co chcemy zobaczyć, musimy zaopatrzyć się w mapy turystyczne, na których sprawdzimy którędy jechać, aby ominąć ruchliwe drogi (chyba, że ktoś to lubi), dowiemy się, co ciekawego możemy zobaczyć po drodze. w zależności od tego, czy preferujemy jazdę po asfalcie czy terenową, dobieramy przebieg naszego touru. Mapy turystyczne oczywiście będziemy mieć przy sobie w trakcie całej podróży, wymieniając je w mapniku wraz z przemierzaniem kolejnych odcinków.

Długość trasy

To zależy od czasu, którym dysponujemy, od naszej kondycji, a dokładniej od kondycji najsłabszego uczestnika, od terenu w którym się poruszamy. Inne odległości w tym samym czasie pokonamy w terenie górzystym, a inne na równinie. Trzeba pamiętać, że ilość podjazdów np. na Pojezierzu Kaszubskim czy na Roztoczu, może być zbliżona do tych w Górach Świętokrzyskich. Zwróćmy też uwagę na rodzaj drogi. Na drogach piaszczystych czasami trudno rowerem osiągnąć prędkość większą niż na pieszo.

Noclegi i wyżywienie

W zależności od tego, co kto lubi i jakimi środkami finansowymi dysponuje, mamy do wyboru wiele różnych form zakwaterowania w różnym standardzie od własnego namiotu po ekskluzywne hotele. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że są takie obszary, na których trudno znaleźć jakikolwiek nocleg. Dobrze jest zapoznać się z możliwością zakwaterowania na trasie w trakcie planowania wyprawy i uwzględnić to w trakcie wycieczki.

Jeżeli chodzi o wyżywienie, to w Polsce nie ma żadnego problemu z zaopatrzeniem na trasie w sklepach. Sieć gastronomiczna też jest dobrze rozwinięta, chociaż bywają rejony, gdzie przez kilkadziesiąt kilometrów nie spotkamy żadnego baru. Przy okazji rowerowych wakacji możemy zapoznać się z kuchnią regionalną, co jest dodatkową atrakcją wyprawy. Pamiętajmy też, że w czasie rowerowej wyprawy nasz organizm narażony jest na większy wysiłek i musimy mu dostarczyć odpowiednią ilość wartościowego pokarmu.

Warto przed wyprawą przygotować się kondycyjnie. A najlepiej dbać o formę cały rok. Należy też zadbać o to, żeby nasz rower był w dobrej formie i zrobić przegląd przed wyruszeniem w trasę.

Ekwipunek

Robimy listę rzeczy potrzebnych do wzięcia. Częściowo pokrywa się ona z tym, co bierzemy na każdy rowerowy wyjazd, częściowo zależy od tego, jaką formę noclegów planujemy i jak będziemy się stołować (namioty, kuchenka z palnikiem turystycznym, menażki). Część bagażu rozdzielamy pomiędzy uczestników wyprawy i w drogę. Aha, trzeba jeszcze jakoś dotrzeć na start.

Transport rowerów

Można rozpocząć wędrówkę w miejscu zamieszkania, można też dostać się do miejsca rozpoczęcia trasy jakimś środkiem transportu, np. pociągiem. Z warunkami przewozu rowerów zapoznamy się na stronach przewoźników. Planując przejazd przy użyciu wyszukiwarki na stronach kolei, możemy zaznaczyć opcję przewóz roweru, aby wybrać pociągi z przedziałem przystosowanym do transportu jednośladów.

No więc w drogę.