Kiedy chcemy obniżyć cenę biletu lotniczego, powinniśmy skorzystać z Internetu wykupując bilet na stronie www którejś z linii lotniczych. Wtedy mamy szansę znaleźć ofertę last minute, która będzie kilkukrotnie tańsza od normalnego biletu poza promocją.

Poza monitorowaniem stron z biletami lotniczymi ważne jest, aby bilet wykupić kilka miesięcy wcześniej. Wtedy są one dużo tańsze. Jeśli jesteśmy pewni, czy za pół roku wybierzemy się na Florydę do rodziny, to kupmy bilet już w sezonie zimowym i zaoszczędźmy kilkaset złotych, zamiast płacić niebotyczne kwoty dwa tygodnie przed odlotem.

Jeśli jesteśmy elastyczni i jesteśmy skłonni przesunąć termin lotu o 2 lub 3 dni, to wówczas możemy zakupić dużo tańszy bilet. Jest to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie muszą być w innym kraju w konkretnym dniu. Jeśli latamy regularnie samolotem to powinniśmy pomyśleć nad subskrypcją newslettera linii lotniczych, które będą nas informowały o promocjach.

Sprawdźmy różne oferty

Tanie linie lotnicze raz w roku ogłaszają rozkład lotów na następny sezon, jeśli dowiem się o tym odpowiednio wcześniej będziemy mogli skorzystać z promocji. W drodze powrotnej skorzystajmy z innej linii lotniczej, co wpłynie na obniżenie ceny biletu powrotnego. Nie musimy latać ciągle tą samą linią, skoro możemy to zrobić taniej przy jednoczesnym zachowaniu tego samego standardu.

Aby uzyskać najlepszy rezultat powinniśmy poświęcić dużo czasu na szukanie i porównanie ofert różnych przewoźników, co poskutkuje wybraniem najbardziej atrakcyjnej opcji. Możemy wybrać lot z przesiadkami, który będzie kilkakrotnie tańszy. Jeżeli wybieramy się przykładowo do Londynu, nie musimy lecieć z Warszawy, ale np. z Wrocławia czy z Krakowa, co także wpłynie na obniżenie ceny biletu. Nawet po doliczeniu kosztów podróży i tak wyjdziemy na tym lepiej.

Opłata za bagaż

Pamiętajmy o ukrytych kosztach. Często opłaty lotniskowe przewyższają cenę biletu. Nie dajmy się zaślepić promocji, która w gruncie rzeczy nie będzie wcale opłacalna. Po doliczeniu owej opłaty okaże się , że przepłaciliśmy. Ponadto pamiętajmy o tym, aby nie brać ze sobą nadbagażu za który również będziemy musieli sporo dopłacać. Zwykle limit wynosi do 15 kilogramów, więc jeśli planujemy kilkudniowy wyjazd to lepiej weźmy ze sobą mniej rzeczy. Zawsze możemy przywieźć coś ze sobą, kupić np. perfumy po atrakcyjnej cenie na strefie bezcłowej. Musimy tak działać, aby lot był przyjemny i jednocześnie relatywnie jak najtańszy.

Jeżeli będziemy lecieć poza sezonem turystycznym – wpłynie to także na obniżenie kosztów. Przy wyborze miejsca, jeśli zechcemy lecieć do obleganych kurortów lub miast , to wówczas cena biletów do tych miejsc może, ale nie musi być droższa. Musimy rozglądać się po ofertach i śledzić najlepsze promocje. Jeżeli kupujemy bilet w tzw. „pakiecie”, – czyli bilet z noclegiem, sporo pieniędzy może pozostać w naszej kieszeni. Dużym udogodnieniem jest bilet elektroniczny – nie zgubimy go i jego wystawienie nic nie kosztuje. Inaczej jest z biletami drukowanymi – za ich wystawienie już musimy zapłacić. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie podróży na mniej obciążone dni tygodnia – unikniemy wtedy tłoku i nasze bilety również będą tańsze.