Zapalonym piechurom nie trzeba tłumaczyć, jak wielką przyjemność dają wędrówki po górach. Górska przyroda zdołała się obronić przed agresywną działalnością człowieka i jest oazą naturalności, dziewiczości i dzikości. Na południu Polski znajduje się wiele pasm górskich i trzeba by niejednego życia, by wszystkie trasy przejść. Nasz kraj może się poszczycić unikalnymi na skalę światową obiektami geo turystycznymi, niestety nie są one doceniane i dostrzegane.

Popularne pasma górskie

Być może wynika to z niedostatecznie rozwiniętej promocji regionów, ponieważ atrakcji turystycznych na pewno w polskich górach nie brakuje. Weźmy na przykład Tatry – to najwyższe góry w Polsce przyciąga co roku wiele tysięcy turystów. Tatrzańskie szlaki są dość wymagające, jednak nie brakuje tras lżejszych, prowadzących przez malownicze doliny. Główny ośrodek turystyczny w Tatrach – Zakopane, jest doskonale przygotowane na przyjęcie gości o każdej porze roku.

Mniej uczęszczane, choć wcale nie mniej piękne, są Bieszczady. Owiane są tajemniczością, być może z powodu ich małego zaludnienia. Są to idealne góry dla ludzi spragnionych samotnych wędrówek na łonie nieskażonej przyrody. Szczególnie pasmo Bieszczad upodobali sobie studenci, którzy od wielu dziesiątek lat przyjeżdżają tu na rajdy i organizują wyjazdy w zorganizowanych grupach. Można tu wypocząć i nabrać sił. Również jeśli chodzi o ceny, to jest to miejsce atrakcyjne. Zazwyczaj kwatery nie są tu specjalnie drogie choć standardem nie odbiegają od schronisk w Tatrach czy Sudetach. Górskie wędrówki można odbywać o każdej porze roku.

Wczesną wiosna, kiedy przyroda dopiero budzi się do życia, latem, kiedy jest już w pełnym rozkwicie, jesienią, kiedy powoli szykuje się do snu oraz zimą, kiedy górskie szczyty i doliny pokrywa warstwa białego puchu w górach jest tak samo pięknie. To stanowi o ich przewadze nad jeziorem czy morzem, nad którymi można wypoczywać jedynie w czasie letnich miesięcy.

Polskie góry mają wiele do zaoferowania wszystkim, którzy potrafią docenić ich piękno. Żeby móc je w pełni odkryć, trzeba w to włożyć sporo wysiłku. Warto jednak poświęcić czas i siły na zgłębianie tajemnic piękna górskich szczytów i dolin, ponieważ takich emocji, jakie dają całodzienne włóczęgi, nie można poczuć nigdzie indziej. Przy planowaniu wakacyjnego wyjazdu warto zatem wziąć pod uwagę spędzenie aktywnego urlopu w jednej z górskich miejscowości. Z pewnością taki wyjazd na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.