Wybierając się na urlop nie koniecznie trzeba szukać odległych, egzotycznych krajów, dalekich kultur, czy dzikich krajobrazów. Wiele ciekawych, godnych obejrzenia miejsc znajdziemy również w Polsce. Warto najpierw zwiedzić nasz kraj, jego atrakcje turystyczne i ciekawe regiony, by lepiej poznać naszą kulturę i historię. W Polsce jest tyle do zobaczenia, że aż trudno wybrać kilka najciekawszych miejsc, ale na pewno warto odwiedzić Bieszczady.

Ta malownicza kraina z dziewiczą przyrodą i rozległymi połoninami jest oazą ciszy i spokoju. Do głównych atrakcji turystycznych tego regionu należą Zamek w Sanoku, synagoga i cmentarz żydowski w Lesku, oraz cerkiew w Równi. A spacer rozległymi bieszczadzkimi połoninami to ciekawa przygoda krajoznawcza i możliwość podziwiania z bliska piękna tutejszej, nieskażonej przyrody.

Zaś ci, którzy zamiast spaceru połonina wolą otocznie wody mogą wybrać się np. na Kaszuby. Kraina jezior kaszubskich ciągnie się od Bałtyku aż po Bory Tucholskie. Region ten wyróżnia się odmienną kultura, zwyczajami, a nawet językiem. Można tu pływać, opalać się na przyjeziornych plażach i żeglować. Przebywając na Kaszubach warto zwiedzić najstarszy polski skansen we Wdzydzach, oraz stare zamki w Bytowie i Człuchowie.

Mazury

Osoby lubiące spędzać czas nad wodą powinny też odwiedzić Warmię i Mazury. Warmia to zróżnicowana krajobrazowo kraina z wielkimi leśnymi połaciami i czystymi jeziorami. To raj dla miłośników ogromnych zamków gotyckich. Szczególnie warte zwiedzenia są zamki w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim. Atrakcją dla turystów są również zabytkowe kościoły w Ornecie, Dobrym Mieście i Barczewie.

Natomiast kraina wielkich jezior mazurskich to wprost idealne miejsce dla miłośników wędkowania, żeglowania, kajakarstwa, jazdy konnej i rowerowej. Najważniejsze atrakcje turystyczne tego regionu należą zamek w Rynie, twierdza Boyen pod Giżyckiem i kwatera Hitlera w Gierłoży. Turystów przyciąga też zamek w Reszlu i rezerwat koników polskich w Popielnie. Już samo pływanie po uroczych mazurskich jeziorach w otoczeniu pięknej przyrody to prawdziwa atrakcja dla wielbicieli żeglarstwa, czy kajakarstwa.

Polskie wybrzeże

Wymieniając atrakcje turystyczne naszego kraju nie sposób pominąć polskiego wybrzeża, które przyciąga każdego roku tłumy turystów przyjeżdżają na do nadmorskich miasteczek na wakacje. Watro np. odwiedzić uroczą Mierzeję Helską, krajobraz, której tworzą plaże, klify i nadmorskie lasy z Puszczą Darżlubską. Tutejsze wody to raj dla płetwonurków i wielbicieli pływania na desce z żaglem. Przebywając tu warto zwiedzić liczne średniowieczne kościoły, sanktuaria i pałace, oraz muzea kultury kaszubskiej.

Zobaczyć kalwarię w Wejherowie i wdrapać się na latarnię marską w Rozewiu. Będąc na polskim wybrzeżu warto wybrać się do Łeby i zobaczyć Słowiński Park Narodowy, gdyż atrakcji turystycznych jest tu pod dostatkiem. Unikatowe w skali europejskiej, są znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, ruchome wydmy. Ponadto region ten obfituje w liczne muzea, latarnie morskie, wiejskie kościółki, oraz pałace. Można tu żeglować, jeździć konno lub na rowerze, czy powędrować wraz z ruchomymi wydmami.

Do atrakcji turystycznych Polski można również zaliczyć starówki. Najpiękniejsze i najbardziej popularne wśród zwiedzających są starówki w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Można zobaczyć zamki, urocze stare kamienice i liczne pomniki. Uroku starówkom dodają wąskie uliczki z przytulnymi knajpkami gdzie można się zatrzymać pijąc kawę podziwiać zabytkową architekturę naszych miast.