Polacy lubią jeździć w góry równie chętnie, co nad morze. Zwykle w te pierwsze wyruszając ci lubiący aktywność fizyczną – wytrawni turyści doskonale wiedzą, co zabrać do plecaka, kiedy szykuje się wyjazd w Tatry czy inne polskie góry, niezależnie od pory roku. O czym powinni pamiętać ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z górską turystyką?

Wyposażenie w góry

Zacznijmy od samego plecaka, który często będzie jedynym towarzyszem w górskiej wędrówce. Nie żałujmy na tej znajomości – wydanie kilkuset złotych na plecak, który idealnie dopasuje się do naszej sylwetki, będzie nieprzemakalny, a przy tym pojemny, to żaden grzech. Wręcz przeciwnie – jeszcze wiele razy będziemy sobie w duchu dziękować, że wybraliśmy właśnie ten, patrząc z politowaniem na tych turystów, którzy na zakupie oszczędzali.

Drugim po plecaku, ważnym elementem wyposażenia każdego turysty są buty. Z butami również trzeba się zaprzyjaźnić, czasem ich rozchodzenie zajmuje nawet kilka lat – to takie najlepiej zabrać w góry. Gruba podeszwa i umocnienie na kostce są obowiązkowe – docenimy to zarówno na płaski podłożu, jak i przy poruszaniu się w deszczu. W górach o zwichnięcia i złamania nie tak trudno – my będziemy mieli dobre zabezpieczenie.

Tutaj też musimy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych – warto! Ostatnim z najważniejszych elementów wyposażenia turysty będzie kurtka przeciwdeszczowa, najlepiej ocieplana – w górach z pogodą bywa różnie. Teraz świeci słońce, a za chwile spotka nas ulewa, a w Tatrach często halny. Kurtka przydaje się więc niezależnie od pogody „startowej”.

Co jeszcze warto wziąć

Wyżej przedstawione wyposażenie jest absolutnie obowiązkowe. Co jeszcze trzeba spakować? Apteczka pierwszej pomocy to także „must have” górskich wycieczek. Powinny się w niej znaleźć bandaże, w tym zwykły i elastyczny, woda utleniona, plastry i opatrunki oraz chusta trójkątna. Jeśli nawet apteczka nie przyda się nam, to być może uratuje zdrowie, a nawet życie jakiegoś niefrasobliwego turysty, który postanowił zdobyć Rysy w japonkach i pod wpływem alkoholu.

Przed wyjściem w góry, do plecaka powinno się też spakować zapas jedzenia i wody pitnej. Zalecane są kanapki, które pokrzepią podczas wędrówki oraz coś słodkiego – nic tak nie dodaje energii, jak czekolada. Alkohol w górach jest zakazany i każdy prawdziwy turysta o tym wie – to niepisana zasada – w góry idzie się podziwiać, a nie się napić. Na koniec – mapa. Nawet, jeśli jesteśmy w jakimś miejscu któryś raz z rzędu, warto ją zabrać. Drogowskazy i oznaczenia szlaków czasem mogą zawodzić – mapa wskaże nam drogę powrotną.