Stara Płanina to łańcuch górski położony na wschodzie Półwyspu Bałkańskiego. Ciągnie się on na długości 560km od szczytu Vrashka Chuka znajdującego się na granicy bułgarsko-serbskiej, przez centralną Bułgarię aż do przylądka Emine nad Morzem Czarnym. Dzieli Bułgarię na północną i południową.

Powiązane z Bułgarią

Góry Starej Płaniny odgrywały zawsze istotną rolę w życiu i rozwoju kultury i tradycji bułgarskiego narodu. Były miejscem, gdzie ludność ukrywała się i walczyła o swoją niezależność i niepodległość. Jest to miejsce, gdzie znajdują się źródła wielu bułgarskich rzek jak Niszawa czy Ogosta, które płyną bądź w kierunku Dunaju, bądź do Morza Czarnego lub Egejskiego.

W wapiennych częściach masywu powstały liczne jaskinie i pieczary, a w niektórych z nich płyną podziemne rzeki i biją źródła. Wiele istniejących tam jaskiń było zamieszkanych już w czasach przedhistorycznych, jak np. jaskinia Baczo Kiro w pobliżu Drianowa.

Dogodne warunki klimatyczne dają wiele możliwości budowania i rozwijania bazy turystycznej i uzdrowiskowej nawet w wyższych partiach gór. Liczne, pięknie położone w górskich dolinach lub kotlinach takie miasteczka, jak np. Bełogradczik, Trojan czy Koteł, są jednocześnie znanymi ośrodkami turystyki. Zarówno dzięki otaczającej je przyrodzie, jak i fascynującej przeszłości miejscowości te są coraz bardziej popularne wśród turystów z zachodu. Warto więc zastanowić się czy, tym razem decydując się na wczasy w Bułgarii nie wybrać się na zdobycie kilku szczytów Starej Płaniny i nie zwiedzić kilku najciekawszych miejscowości.

Najwyższym szczytem tego łańcucha górskiego jest Botev o wysokości 2376m n.p.m., zlokalizowany w Parku Narodowym Centralnych Bałkanów. Na szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych, które zaczynają się w miejscowościach Kalofer, Karlovo i Aprilci.

Trzeba pamiętać, że trasy nie należą do łatwych i zanim wybierzemy się na zdobycie tego najwyższego szczytu Starej Płaniny, warto wcześniej się do tego przygotować. Przy dobrej pogodzie Botev gwarantuje niesamowite widoki. W okolicznych miejscowościach bez problemu można znaleźć kwatery dostępne niemalże na każdą kieszeń.