Półwysep Istryjski znajduje się w północnej części wybrzeża Morza Adriatyckiego i większa jego część należy do Chorwacji, niewielki fragment na północy należy do Słowenii a maleńki fragment do Włoch. Wybrzeże półwyspu jest rozczłonkowane, posiada fiordowy charakter a teren jest raczej górzysty, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu.

Istria to kraina w Chorwacji, gdzie panuje klimat śródziemnomorski, zachęcający na spędzenie urlopu a region ten naprawdę obfituje w różne, bardzo ciekawe atrakcje, nie tylko dla tych którzy po prostu potrzebują wypoczynku ale także dla tych którzy preferują bardziej aktywny wypoczynek.

Pula

W tym regionie Chorwacji do najbardziej znanych, liczących się miast należą Pula, Rovinj, Pazin i Poreč. Największym i zarazem najciekawszym miasteczkiem Istrii jest Pula. Położone jest na południu półwyspu Istryjskiego, tuż nad Adriatykiem. Jest to starożytne miasto, bo pierwsi osadnicy pojawili się tu już na 10 wieków p.n.e. W czasach Rzymskich została utworzona tu prowincja a cesarz August zlecił wybudowanie amfiteatru, który jest do tej pory symbolem miasta a jednocześnie miejscem którego nie można nie obejrzeć będąc w Puli. Amfiteatr należy do największych, jakie zostały zbudowane przez Rzymian.

Innym symbolem czasów starożytnych jest łuk triumfalny, zbudowany na cześć zwycięstwa cesarza Oktawiana oraz świątynia Augustusa. Miasto leży tuż nad morzem, od połowy 12 wieku Pula przynależała do Republiki Weneckiej, będącej w ówczesnym czasie potęgą handlową i morską, stąd też tradycje portowe tego miasta są tak wyraźnie zaznaczone.

Inne miasteczka

W 1870 r. powstało tu pierwsze na świecie muzeum żeglugi. Poreč i Rovinj należą do osad powstałych już w starożytności, natomiast o miasteczku Pazin pierwsza wzmianka występuje dopiero w 983 roku w dokumencie, stworzonym przez cesarza Ottona II, potwierdzającym istnienie tej osady. W Poreču znajduje się przepiękna Bazylika Eufrazjana, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Wnętrze świątyni zachwyca pięknem sztuki bizantyjskiej, słynie z wczesnochrześcijańskich mozaik, widocznych w północnej nawie kościoła. Miasto posiada poza tym szerokie zaplecze turystyczne i jest jednym z największych ośrodków turystycznych w Chorwacji. Ponadto ceny kwater w tym regionie są stosunkowo niskie przy bardzo wysokim standardzie.

W Rovinj natomiast interesujące mogą być pozostałości fortyfikacji miejskich z Balbim Łukiem i wieżą zegarową pochodzące z okresu kiedy region ten znajdował się w panowaniu Republiki Weneckiej oraz powstała w XVIII wieku Katedra św. Eufemii. Wybierając się do Chorwacji, w region Istrii, warto zajrzeć do miasteczka Hum, które jest zarazem najmniejszym miasteczkiem w Europie. Żyje w nim około 20 mieszkańców a jako ciekawostkę można podać, że w regionie tego miasteczka posługiwano się do początków dziewiętnastego wieku głagolicą – najstarszym pismem słowiańskim.

Park narodowy wysp Brjońskich

W tej części Chorwacji, regionie Istrii, tuż obok Puli a dokładnie 6 kilometrów od wybrzeża znajduje się skupisko piętnastu małych wysp – wysp Briońskich. Ich teren objęty jest parkiem Narodowym , w którym godne odwiedzenia są nie tylko rezerwaty przyrody ale także zabytki kultury antycznej.

Na największej z wysp można obejrzeć Świątynią Neptuna i Wenus, Rzymski zamek oraz nieogrodzony ogród zoologiczny założony z inicjatywy Tito. Niestety nie wszystkie wyspy są dostępne dla turystów. Piękna natura, bogactwo flory i fauny oraz dogodne warunki sprawiają że miejsce to jest rajem dla miłośników nurkowania.

Spora część osób zastanawiając się na wyjazdem na wakacje do Chorwacji myśli o przepięknych plażach i stosunkowo niskich cenach noclegów. Zdecydowanie za mało mówi się o niesamowitych zabytkach tego kraju.