Ciekawych miejsc w Polsce jest naprawdę bardzo wiele, jednak o większości z nich nie mamy pojęcia, gdyż są położone z dala od uczęszczanych szlaków turystycznych. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim obiekty naturalne, takie jak jaskinie, wodospady, pasma górskie. Stanowią o wyjątkowości i bogactwie krajobrazu.

Atrakcje w Jaskini

Wśród takich cudów natury trzeba by z pewnością wymienić Jaskinię Niedźwiedzią położoną w Kletnie w Kotlinie Kłodzkiej. Jest ona wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim Jest bardzo długa, przez co łatwo było wyznaczyć w niej trasy przeznaczone dla ruchu turystycznego. Korytarze w jaskini mają łączną długość ok. 2,5 kilometra i są ułożone horyzontalnie.

To, z czego najbardziej słynie Jaskinia Niedźwiedzia, to absolutnie zachwycająca szata naciekowa, na którą składają się gęsto rozmieszczone stalaktyty, stalagmity i stalagmaty. Ich powstanie było możliwe dzięki specyficznemu mikroklimatowi panującymi wewnątrz jaskini, czyli mniej więcej stałej temperaturze wynoszącej ok. 6 stopni Celsjusza, ogromnej wilgotności, zbliżonej do 100% oraz niewielkiemu ruchowi powietrza.

Oprócz wymienionych wyżej form i nacieków skalnych, można tam napotkać jeszcze takie cuda, jak: draperie i zasłony, żebra i nacieki kaskadowe, pola ryżowe, nacieki wełniste, misy martwicowe i wiele innych. Na oficjalnej stronie Jaskini Niedźwiedziej można się bardzo dużo dowiedzieć na temat sposobu, w jaki te wytwory powstały i czym charakteryzują się ich poszczególne rodzaje.

Ponadto Jaskinia Niedźwiedzia zamieszkiwana jest przez wyjątkowe gatunki zwierząt, wśród których wymienić można choćby budzące grozę i popłoch wśród kobiet nietoperze (nocek duży, nocek rudy i gacek wielkouchy) oraz reliktowe formy bezkręgowców, takie jak studniczka. Jaskinie jest czynna niemal cały rok, jeśli oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań pogodowych.

Można zatem śmiało wybrać się tam z rodzina lub przyjaciółmi, by spędzić miło dzień wśród gór otaczających Niedźwiedzią. Wszystkie niezbędne informacje na temat dojazdu, cennika itp. są dostępne na wspominanej stronie internetowej.