Choć Zakopane nie jest dużym miastem, to znajduje się tu bardzo wiele kościołów. Z pewnością po części wynika to z tego, że górale uchodzą za bardzo religijnych ludzi i przywiązują ogromną wagę do swojej wiary. Doceniał to i podkreślał papież Jan Paweł II, który chętnie odwiedzał Zakopane i całe polskie Tatry.

Najpopularniejsze kościoły

Chyba najczęściej odwiedzanymi przez turystów świątyniami są Kościół Świętej Rodziny na Krupówkach oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Do tego pierwszego prowadzą szerokie i wysokie schody, które w pewien sposób oddzielają cichą i spokojną przestrzeń wokół kościoła od ruchliwych, tłocznych i głośnych Krupówek. Zbudowano go pod koniec XIX wieku. Swój udział w jego powstaniu miał sam Stanisław Witkiewicz.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej położone jest przy ruchliwej drodze prowadzącej od centrum miasta. Powstało stosunkowo niedawno i prezentuje nowoczesny styl architektoniczny. Inaczej jest w przypadku Kościoła Parafialnego Św. Antoniego OO. Bernardynów znajdującego się na ul. Bulwary Słowackiego 33. Ta świątynia idealnie wpisuje się w górski krajobraz. Do jej budowy użyto naturalnych materiałów: drewna oraz kamienia.

Spadzisty dach pokryty jest gontem. Świątynia ta prezentuje się imponująco, choć wcale nie jest bardzo rozbudowana. Warto również wspomnieć o niezliczonych małych kapliczkach porozsiewanych po całym Podhalu. Te drewniane niepozorne budyneczki mają ogromną wartość historyczną oraz artystyczną. Dają wytchnienie wędrowcom i zachwycają swą skromnością i naturalnością. Msze święte odprawiane są w nich rzadko, jednak z pewnością warto choć raz w takim nabożeństwie uczestniczyć.

W sąsiedztwie gór, tatrzańskich lasów i górskiej natury wszystko odczuwa się ze zwielokrotniona mocą. Dla prawdziwych wielbicieli architektury kościelnej z pewnością ciekawym i niestandardowym sposobem na zwiedzanie Tatr i Podhala będzie wędrówka szlakiem najstarszych kościółków, kapliczek i cmentarzy. Bez trudu można znaleźć informacje na ich temat w przewodnikach turystycznych lub na stronach internetowych poświęconych turystyce w tym regionie.

Takich kościołów jak w Zakopanem nie ma nigdzie indziej. Tylko tu można uczestniczyć we Mszach św. okraszanych góralskim śpiewem oraz podziwiać zupełnie unikatowe drewniane wnętrza świątyń. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie oraz poznanie historii choć kliku wybranych kościołów. Można się dzięki temu wiele dowiedzieć nie tylko o samych zabytkach, lecz również o ludziach, którzy się do ich budowy przyczynili.