Nazywany Kulturalną Stolicą Polski, tętniący życiem artystycznym i naukowym, bogaty w rozmaite atrakcje kulturalne i turystyczne- Kraków, Europejska Stolica Kultury. Nie ma takiej siły, która nie ciągnie turystów do Krakowa. Jak zwiedzając polskie regiony można nie poznać i nie zobaczyć na żywo tego wspaniałego miasta.

Każdy z nas był, albo na pewno kiedyś zajrzy do Krakowa. Od małego uczymy się historii, w tym historii Krakowa, przeszłej stolicy Polski i siedziby królów. Czyż nie dlatego warto zobaczyć Kraków!

Pełna nazwa miasta brzmi Stołeczne Królewskie Miasto Kraków. Położone w południowej Polsce, nad rzeką Wisłą stanowi stolicę województwa małopolskiego. Historia Krakowa sięga XII wieku.

Zwiedzanie Krakowa

W samym Krakowie znajduje się około 40 parków o łącznej powierzchni ponad 320 ha. W skład zielonej powierzchni miasta wchodzi 5 rezerwatów przyrody (Bielańskie Skałki, Bonarka, Panieńskie Skały, Skałki Przegorzalskie i Skołczanka)i niewielkie zielone obszary Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Ponadto w Krakowie znajdują się 203 pomniki przyrody, użytki ekologiczne tj. Uroczysko w Rząsce i Łąki Nowohuckie oraz dwa uzdrowiska z parkami: w Swoszowicach i Mateczny.

Architektura Krakowa stanowi zespół architektoniczno – urbanistyczny zaliczany do najważniejszego grona zabytków dziedzictwa kulturowego w Polsce jak i na świecie. Samo centrum Krakowa znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warte zobaczenia ze względu na swoistą budowę są północne mury miejskie Krakowa, Barbakan, Bramę Floriańską, Sukiennice.

Do najważniejszych zabytków Krakowa należą m.in.: Arsenał Miejski, Browar, Budynek Feniksa, Kamienice, Pałace, Krypta Zasłużonych na Skałce, Collegia, Dom Lekarski, Dom Długosza, Ratusz Kazimierski, Katedra na Wawelu, Droga Królewska, Teatry, Hotele i wiele, wiele innych zabytków.

Katedra Wawelska

Dla wszystkich turystów Kraków stworzył specjalne szlaki turystyczne, umożliwiające zwiedzanie: Trzy Dni w Krakowie, Droga Królewska, Trasa Uniwersytecka, Ścieżkami Jana Pawła II, Trasa Zabytków żydowskich, Trasa św. Stanisława, Krakowski Szlak Świętych, Trasa Historii Podgórza, Trasa nowohucka, Szlak Twierdzy Kraków, Krakowski Szlak Generała Bema i Krakowski Szlak Techniki.

Kraków kulturalnie

Szczególny dla Krakowa klimat tworzony przez rozmaitych, wybitnych artystów z Polski i ze świata jest jedyny w Polsce. Ich pracę możemy podziwiać w instytucjach i centrach kulturalnych Krakowa. W skład nich wchodzą:

  • Galerie tj. instytucje wystawiennicze (Galeria Międzynarodowa Centrum Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Pałac Sztuki), galerie w strukturach gminnych instytucji kultury (Galeria Rękawka, Foto- Galeria, Mini galeria, galeria Śródmiejskiego Ośrodka Kultury na Pięterku), galerie prowadzone przez organizacje pozarządowe (Galeria ZPAP Sukiennice, Galeria Krypta u Piratów, Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków Pryzmat) oraz prywatne galerie sztuki (Galeria Pauza, Galeria Labirynt, Galeria Attyka),
  • Teatry, m.in. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Teatr Lalki, Teatr KTO, Teatr Bagatela, Teatr Współczesny, Teatr Figur, Teatr Profilaktyczny, Teatr Dialog, Scena Teatr Niezależny,
  • Muzea, m.in. Muzeum Teatru Starego, Dom Jana Matejki, Muzeum Narodowe, Muzeum Przyrodnicze, Muzea Geologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa,
  • Centra kultury tj. Międzynarodowe Centrum Kultury, Instytut Książki, Młodzieżowe Centra Kultury, Ośrodki Kultury, Włoski Instytut Kultury, Dom Norymberki, Austriackie Forum,
  • Biblioteki, Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Polskiej Piosenki, Podgórska Biblioteka Publiczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Biblioteka Książąt Czartoryskich, Biblioteka Jagiellońska
  • Kina, Kino Pasaż, Agrafka, Paradox, Tęcza, Wrzos i Kino Pod Baranami
  • Instytucje muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły i grupy muzyczne, zespoły jazzowe, country, baletowe, folklorystyczne i inne, Stowarzyszenia Twórcze

Ponadto w Krakowie odbywają się liczne imprezy cykliczne poświęcone poezji, sztuce, muzyce i filmom.

Wybierając się do Krakowa nie powinniście się przejmować noclegiem. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i zależy wyłącznie od waszego budżetu, jaki chcecie przeznaczyć na zakwaterowanie. Dojazd do Krakowa jest możliwy z każdego rejonu w Polsce. Komunikacja w obrębie Krakowa jak i w samym mieście jest bardzo dobrze dostosowana.

Dokładne opisanie wszystkich zabytków i atrakcji jest możliwe jedynie w formie książki. Kraków jest tak dostatnim miastem pod względem kulturalnym i historycznym, iż dokładne zwiedzenie jego wymaga miesięcy. Pozostaje nam jedno, pozazdrościć mieszkańcom Krakowa wspaniałego ducha miasta i czasu na zwiedzanie.