W Polsce wyróżnić możemy trzy główne masywy górskie, które kształtowały się w okresach różnej erogenezy. Dodatkowo dzielą się one na poszczególne pasma, w skład których wchodzą już konkretne szczyty i góry. Wielu turystów bardzo często zadaje sobie pytanie, które z tych masywów są najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym i w okolice, których najlepiej się wybrać podczas urlopowego wypadu.

Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest proste – wszystko zależy bowiem od tego, co będziemy brali pod uwagę za kryteria definiujące atrakcyjność poszczególnych masywów. Skupmy się więc może na tych najbardziej ogólnych czyli na najwyższych szczytach, walorach turystycznych oraz zapleczu noclegowym.

Poszczególne pasma górskie

Góry Świętokrzyskie to niezaprzeczalnie jedne z najstarszych gór w Polsce – należą jednocześnie do tych najniższych. Wiąże się to z najdłuższym czasem erozji tych gór. Nie znajdziemy tutaj szczytu, który znacznie przekracza wysokość tysiąca metrów. Góry Świętokrzyskie cieszą się dużą popularnością wśród gości i urlopowiczów. Nie są jednak tak lubiane i często wybierane jak dwa pozostałe masywy, które posiadają o wiele więcej do zaoferowania.

Jeśli chodzi o Sudety to są one niewielkim łańcuchem górskim ciągnącym się także przez terytorium Czech, który posiada jednak kilka naprawdę okazałych szczytów. W Sudetach głównym rejonem turystycznym są niezaprzeczalnie Karkonosze oraz ziemia kłodzka. Tutaj też turyści mogą liczyć na największą ilość atrakcji oraz na szeroki wybór kwater i górskich noclegów.

Ostatni z górskich masywów występujących w Polsce, Karpaty, jest największym w środkowej Europie. Ciągnie się przez sześć krajów – między innymi Czechy, Słowację, Węgry, Ukrainę, Serbię oraz Rumunię. To właśnie w Karpatach umiejscowione są najważniejsze i najpopularniejsze polskie pasma górskie, przede wszystkim Tatry oraz malownicze Pieniny.

Osoby, które miały możliwość odwiedzenia każdego z trzech poszczególnych masywów, w większości są zgodne, że to właśnie Karpaty są najlepiej rozwinięte jeśli chodzi o ofertę skierowaną bezpośrednio do turystów i przyjezdnych gości – nie na darmo Tatry nazywa się sercem polskich gór.