Kraina Wielkich Jezior nieodmiennie kojarzy się z latem, roziskrzonymi taflami jezior i ogromnymi borami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Żeglarze szerokie wodne przestrzenie, miłośnicy natury wspaniałą przyrodę i dzikie ostępy, pasjonaci historii wieloetniczną przeszłość zamkniętą w zabytkowych budowlach i legendach.

Perła Mazur

Jedną z najbardziej znanych miejscowości mazurskich, obleganych co roku przez tysiące turystów są Mikołajki, nazywane często Perłą Mazur. To niewielkie miasto położone nad jeziorami Tałty i Mikołajskim, w okresie wakacyjnym jest wręcz oblężone przez wodniaków i żeglarzy z całej Polski, i nie tylko.

Pierwsze wzmianki o Mikołajkach pochodzą z 1444 roku, kiedy to władzę sprawowali Krzyżacy. Pierwotnie znajdowała się w tym miejscu staropruska osada. Prawa miejskie Mikołajki otrzymały w XVIII wieku za panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Od 1843 roku miasto mocno się ożywiło po uruchomieniu stałej żeglugi na Mazurach. W 1911 roku ustanowiono połączenie kolejowe z Mrągowem i Orzyszem, co spowodowało, iż Mikołajki w ciągu kilku lat stały się popularną miejscowością turystyczną.

Położenie miasteczka nad atrakcyjnymi jeziorami stworzyło tu żeglarską stolicę Polski. Jest tu przystań Żeglugi Mazurskiej oraz mikołajska przystań żeglarska (uważana za jedną z najlepszych w kraju), do której w sezonie przybijają tysiące żaglówek. Są tu liczne wypożyczalnie jachtów, łodzi motorowych i kajaków. Niewątpliwie największą zaletą miasta jest położenie nad Śniardwami, największym jeziorem mazurskim, określanym mianem mazurskiego morza. Połączone z okolicznymi jeziorami przesmykami daje wspaniałe możliwości żeglowania.

Na turystów spragnionych nie tylko rekreacyjnych i sportowych wrażeń czeka Muzeum Reformacji Polskiej. Można tu zobaczyć kancjonały ewangelickie, postylle i Pisma Święte z XVII-XIX wieku. Warto także odwiedzić kościół ewangelicki pw. Św. Trójcy z 1842 roku oraz neogotycki kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z 1910 roku. W okolicy Mikołajek znajduje się Jezioro Łuknajno, które przez UNESCO uznane zostało za światowy rezerwat biosfery. Jest to istotny dla życia i rozrodu ptaków w skali świata obszar wodno-błotny. Dodatkową atrakcją jest samochodowy Rajd Polski, którego baza jest w Mikołajkach od 2005. Rajd ten jest drugim, po Monte Carlo, najstarszym rajdem samochodowym na świecie.