Wycieczka do Zakopanego nie musi koniecznie wiązać się ze zdobywaniem tatrzańskich szczytów. Podhale, jako wyjątkowa kraina geograficzna, jest bardzo prężnym ośrodkiem turystyki i rekreacji, więc każdy powinien znaleźć w okolicach coś dla siebie.

Okoliczne miasteczka

Z pewnością warto odwiedzić oddaloną o 15 km Bukowinę Tatrzańską. Jak podaje oficjalna strona Bukowiny: „Z Bukowiny Tatrzańskiej widać cały łańcuch Tatr, który biegnie ze wschodu na zachód. W linii prostej mierzy 56 km długości i 17 km szerokości, zajmując powierzchnie ok. 1400 km2”.

Z pewnością poza pięknymi widokami, zainteresowanie może wzbudzić samo miasteczko, w którym znajduje się między innymi Dom Ludowy, który od bardzo wielu lat dba o rozwój lokalnej kultury. Działa przy nim także Szkoła Ginących Zawodów – w której na warsztatach prezentowane są takie rzemiosła jak haft, czy garncarstwo. Warto odwiedzić miasto przy okazji takich ogólnopolskich eventów jak Sabałowe Bajanie, Góralski Karnawał, czy Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.

Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska jedyną miejscowością w Polsce, przyjętą do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych, co zdaje się tylko potwierdzać, że warto być w tym miejscu podczas dużych imprez. W Bukowinie znajdują się też słynne na całą Polskę baseny termalne. Ten Aquapark oferuje aż 12 basenów, sauny, zjazd rurą itd. A wszystko w naturalnej, termicznej wodzie, wydobywanej 6 km od granicy Tatr.

Kolejnym przystankiem podróży po okolicach Zakopanego powinna być miejscowość Murzasichle. Miłośnicy architektury sakralnej mają do zwiedzenia kościół pod wezwaniem NMP. Warto wybrać się do lokalu przy ulicy Sądelska 129b, gdzie specjalnością jest baranina. Narciarze mają do dyspozycji 6 wyciągów, trasy są dość proste; idealne dla początkujących.

Jeśli nasza podróż do Zakopanego przebiega w sezonie letnim, lubimy wodę i jesteśmy gotowi wybrać się około 40 km od miasta, to spływ przełomem Dunajca jest jak najbardziej wskazany. Pieniny słyną z piękna, perspektywa z wody tylko to potwierdza. Możemy skorzystać zarówno z usług polskich biur (całodniowe wycieczki z przystankami przy zamku w Niedzicy i kościele w Dębnie), lub spróbować swoich sił indywidualnie. Zawsze pozostaje opcja wynajęcia słowackich flisaków. W zależności od trasy, należy przygotować się na od 1,5 do 3 godzinnego spływu.