Ciekawych miejsc w naszym kraju jest niezliczona ilość i wcale nie trzeba daleko szukać, aby w swojej okolicy znaleźć atrakcje turystyczne. Polska, dzięki swej wielowiekowej, burzliwej i interesującej historii jest krajem, który warto odkrywać. Nie tylko zabytki czy muzea warte są uwagi.

Krajobrazowe zróżnicowanie

Ciekawe ukształtowanie terenu i zróżnicowana budowa geologiczna stanowią o wyjątkowości Polski na tle innych krajów europejskich. Mamy to szczęście, że posiadamy dostęp do morza i gór a także pięknego pojezierza.

Nie każde państwo może się tym poszczycić i powinniśmy wykorzystać możliwości, jakie otwiera przed nami turystyka krajowa. Na terenie Polski znajduje się bardzo wiele parków narodowych i krajobrazowych, które zamieszkują wyjątkowe gatunki zwierząt i porastają przepiękne rośliny. Warta zobaczenia jest bez wątpienia Puszcza Białowieska. Ten ścisły rezerwat przyrody to jedyne (oprócz ogrodów zoologicznych) miejsce, w którym spotkać można żubry.

Żubry

Dzięki temu, że teren ów objęto całkowitą ochroną, przyroda rozwija się tam w sposób nieskrępowany i z dala od niszczycielskiej działalności człowieka. Wielu ludzi nie rozumie, jak wielki skarb stanowią podobne obszary. Trzeba koniecznie je pielęgnować i bronić przed wtargnięciem tam cywilizacji. Puszcza Białowieska obejmuje teren o powierzchni ok. 1500 km². W zamierzchłych czasach na obszarze tym urządzano polowania, w których uczestniczył m.in. król Władysław Jagiełło.

Gościli tu także królowie Zygmunt Stary (za czasów jego panowania zbudowano tu dwór myśliwski) oraz Zygmunt August, Stefan Batory, Jan Kazimierz a także władcy z dynastii Sasów. Obecnie Puszcza Białowieska przyciąga wielu badaczy zafascynowanych tamtejszą przyrodą, wśród których najsłynniejszym jest chyba dziennikarz Adam Wajrak. Wyjątkowość tego miejsca została doceniona i zauważona przez międzynarodowa organizacje.

Park Narodowy

Już w 1977 roku UNESCO nadało Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, znajdującemu się na terenie Puszczy Białowieskiej, status Światowego Rezerwatu Biosfery. W 1979 Puszcza została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Ludzkości, co przypieczętowało jej wyjątkowość i potwierdziło ogromną wartość dla całej ludzkości. Przynależność Polski do Unii Europejskiej pozwala mieć nadzieję, że to niepowtarzalne i przepiękne miejsce zyska jeszcze lepszą ochronę. Znajdą się środki finansowe, dzięki którym możliwe stanie się podjęcie działań na rzecz utrzymania przyrody w jej nienaruszonym stanie.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, iż Puszcza Białowieska to ostatnia puszcza na kontynencie europejskim, która dotrwała do współczesnych czasów w pierwotnym stanie. Turyści poszukujący spokoju i wyciszenia z pewnością odnajdą tu wszystko, czego potrzebują, aby prawdziwie wypocząć i zapomnieć choć na chwilę o całym świecie.

W takich miejscach, jak Puszcza Białowieska o to nietrudno. Kiedy się tu przebywa można docenić potęgę i niezmienność przyrody i w pełni zrozumieć sens powiedzenia: „Był las, nie było nas. Nie będzie nas, będzie las…”