Bieszczady przyciągają wielu turystów. Ruch turystyczny jest tu spory przez cały rok, ponieważ panują tu idealne warunki do pieszych wędrówek i białego szaleństwa. Infrastruktura schroniskowa nie jest tu wprawdzie tak rozwinięta, jak w Tatrach, jednak pensjonatów i kwater nie brakuje. Schroniska górskie w Bieszczadach mają długą i bogatą tradycję.

Najpopularniejsze schroniska

Na szczególną uwagę zasługują placówki PTTK posiadające idealną lokalizację i stanowiące świetną bazę wypadową. Najpopularniejsze z nich to obiekty w Cisnej, Komańczy, Jaworzcu, Rawkach i na Połoninie Wetlińskiej. Schroniska w Bieszczadach znajdują się na czerwonym szlaku ciągnącym się przez całe Bieszczady. Oddalone są od siebie najwyżej o jeden dzień marszu, więc można tak zaplanować trasę, by „zahaczyć” o wszystkie. Odwiedzają je zarówno turyści wędrujący z plecakami, jak i ci preferujący pobyty stacjonarne.

Koszty noclegu w tych obiektach są niewielkie, a warunki tam panujące są komfortowe. Zakwaterowanie znajdą tu zarówno zorganizowane grupy, jak i samotni wędrowcy, ponieważ do dyspozycji gości pozostają pokoje kilku i wieloosobowe. Wypoczywać w nich można cały rok a i o ciepły, smaczny i niedrogi posiłek tu nietrudno. Schronisko w Komańczy znajduje się na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego i mieści się w 100-letniej willi. Ze schroniska prowadzą trasy w pasmo Chryszczatej, do Jeziorek Duszatyńskich, w okolice Cisnej, Łupkowa oraz w dalsze rejony – na Słowację i Ukrainę.

Schronisko pozostawia do dyspozycji gości oprócz pokojów w willi również pole namiotowe i domki campingowe. Bacówka Pod Honem w Cisnej położone jest na stokach góry Hon, około 1 km od centrum miasta.

Jest ona świetnym miejscem wypadowym w Pasmo Graniczne, masyw Łopiennika oraz pasmo Chryszczatej. Schronisko dysponuje 40 miejscami noclegowymi oraz polem namiotowym.

Bacówka w Jaworzcu znajduje się przy czarnym szlaku na Połoninę Wetlińską. Prowadzą stąd trasy do Łopienki, Sinych Wirów, w pasmo Falowej, w dolinę Sanu oraz oczywiście na Połoninę Wetlińską. 29 miejsc w pokojach oraz pole namiotowe przeznaczone dla turystów są wprawdzie skromne, lecz piękne położenie schroniska rekompensują wszelkie niedogodności. Chatka Puchatka jest wdzięczną (trzeba to przyznać) nazwą schroniska na Połoninie Wetlińskiej, położonego na samym jej szczycie.

Warunki nie są tu najlepsze, ponieważ brak tu energii elektrycznej i bieżącej wody, jednak dla prawdziwych wędrowców to żadna przeszkoda. Jest to najwyżej położony obiekt tego typu w Bieszczadach. Jeśli chodzi o bacówkę pod Małą Rawką, to położona jest ona w samym sercu Bieszczad Wysokich. Można się stąd wybrać w tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego: Połoniny, Wielką Rawkę i trójstyk granic na górze Kremenaros oraz na Słowację.