Położone w „Dolinie Małego Stawu” w Karkonoszach schronisko górskie „Samotnia” to jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o domu przy Małym Stawie pochodzą już z 1670 roku. Poprowadzenie w Jeleniej Górze linii kolejowej w 1866 roku przyczyniło się do intensywnego rozwoju turystyki w Karkonoszach i przybycia zwiedzających. Wówczas właściciele terenów wokół Małego Stawu dostrzegli potrzebę budowy schroniska.

Historia schroniska

Jednak posiadamy sprzeczne informacje z tego okresu, można mieć pewność , że dzisiejsza sala bufetowa liczy sobie więcej niż 100 lat. Przez kolejne lata obiekt modernizowany i rozbudowywany przez kolejnych zarządców i właścicieli schroniska. Szczególnie duże zasługi w dziedzinie modernizacji obiektu mają Waldemar i Sylwia Siemaszko. Pod ich kierownictwem schronisko Samotnia stało się jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych w tym rejonie.

Zmodernizowano system ogrzewania z koksowego na olejowy, wybudowano garaż i unowocześniono pracę kuchni i pralni. W kolejnych latach schronisko przeszło remont i podstemplowanie stropu i dalej służyło turystom. Organizowane tu były przeglądy filmów, a w wodach Małego Stawu organizowano zawody płetwonurków. W latach 1961 – 1981 organizowano tu zawody narciarskie o „Puchar Samotni”, jednak po utworzeniu tu rezerwatu przyrody trzeba było zawodów zaniechać.

Obecnie „Samotnia” dysponuje 50 miejscami noclegowymi w pokojach dwu i trzy i wieloosobowych wyposażonych w umywalki. Do dyspozycji lokatorów jest biblioteka i kuchnia i bufet. Ponadto w schronisku na piętrze w „Sali pod Dzwonem” znajduje się sprzęt audiowizualny co umożliwia organizowanie konferencji i szkoleń. W schronisku mieści się też Centrum Skiturowe, gdzie można wypożyczyć lub kupić sprzęt, a także nauczyć się jazdy na skiturach. Schronisko czynne jest przez cały rok.

„Samotnia” to jedno z najsłynniejszych schronisk w Karkonoszach. Leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i można do niego dotrzeć jedynie piechotą. Obiekt słynie z przytulnej atmosfery i domowej kuchni. „Samotnia” nazywana jest często perłą dolnośląskich schronisk. Schronisko stanowi doskonały punk wypadowy do czeskich schronisk, do Wielkiego Stawu i na Śnieżkę.