Najpopularniejsze kierunki wyjazdów wśród polskich turystów to wbrew pozorom nie Syberia, ale głównie południe Europy i północna Afryka. Są to na ogół typowe wyjazdy na urlop i leżenie plackiem na plaży. Tacy turyści są niereformowalni i ciężko będzie zmienić ich przyzwyczajenia. Wybierają miejsca o stabilnej pogodzie, gdzie klimat jest stabilny.

Kolejną grupę stanowią tzw. turyści kwalifikowani. W skali kraju czy świata jest ich całkiem sporo. Podstawowym kryterium wyboru kierunku wyjazdu w ich przypadku jest interesujące miejsce. Klimat będzie miał zdecydowanie mniejsze znaczenie. Potrafią się posługiwać kompasem i robią użytek z mapy.

Z powyższych grup propozycja wyjazdów na wschód jest skierowana zdecydowanie do drugiej grupy. Są to najczęściej osoby posiadające różne zainteresowania: góry, rowery, wędkarstwo czy ornitologia. Aby je realizować najczęściej potrzeba po prostu przestrzeni i dzikiej przyrody a tą znajdziemy na wschodzie. Klasycznym przykładem takiego miejsca będzie niewątpliwie Syberia. Przyroda Syberii stwarza idealne warunki do realizacji takich zainteresowań. Zresztą wielu Rosjan wypoczywa aktywnie: łowią ryby, spływają rzekami na pontonach, chodzą po górach lub jeżdżą na rowerze. To wszystko oferuje dla ludzi ta dzika jeszcze kraina.

Ekstremalne warunki

Przybywając tutaj można zapoznać się z miejscową kulturą ludów syberyjskich, zajęcia ludności w tundrze nie należą do najlżejszych. Ekstremalnie niskie temperatury zimą pozwalają przetrwać tylko najtwardszym. Oglądając filmy dokumentalne można odnieść wrażenie, że jest to bardzo proste, ale tak nie jest. Na początek polecam jednak wybrać się latem. Lato na Syberii jest ciepłe i jedynym większym problemem z jakim będziemy musieli się uporać to komary i meszki.

Krasnoyarsk Krai

Nawet najwięksi travelmaniacy mogą mieć z nimi poważne problemy. Przemierzając tutejsze bezdroża trzeba również uważać na dziką zwierzynę, która jeszcze występuje licznie – nie tylko sobole i piżmowce, ale również tygrysy syberyjskie i rosomaki. Syberyjska fauna i flora w niektórych rejonach cechuje się znacznym stopniem endemizmu. To znaczy, że gatunki roślin i zwierząt nigdzie indziej poza danym terenem nie występują. Przykładem może tu być jezioro Bajkał w którym i w rejonie którego występują: omul bajkalski, gołomianka mała, foka bajkalska czy inne gatunki zwierząt i roślin np. kwiaty.

Przygotowania do wyprawy

Wyprawa na wschód musi zostać poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Również studia literaturowe nad regionem mogą się przydać. Szczególnie cechy krajobrazu tundry syberyjskiej w obrębie Niziny Zachodniosyberyjskiej i Wyżyny Wschodniosyberyjskiej oraz Dalekiego Wschodu mogą być przydatne. Warunki życia na Syberii i działalność człowieka w tajdze syberyjskiej poznamy na miejscu. Tak więc czytajmy książki i podręczniki przed wyprawą, wiedza w ekstremalnych warunkach zawsze może się przydać. Szczególnie na temat zdobywania pożywienia w tajdze. Od miejscowych na pewno wiele się nauczymy jednak wiedza książkowa może również się przydać. Wiele gatunków roślin jest jadalnych i dobrze wiedzieć co można zjeść.

Nie zapominajmy również o odpowiednim ekwipunku. Ciepły śpiwór i odpowiednie obuwie to podstawa. Oczywiście mapa topograficzna Syberii w odpowiedniej skali i kompas pozwolą odnaleźć się w tajdze. Zwłaszcza na Nizinie Zachodniosyberyjskiej, płaska jak stół. W części wschodniej Syberii ukształtowanie terenu jest urozmaicone a wyżyny przecinają liczne tu syberyjskie rzeki w dodatku pełne ryb. Nie zapominajmy również o sprzęcie fotograficznym do robienia zdjęć. Najlepszą pamiątką z wypraw typu tramping są właśnie zdjęcia.

Te tereny w XIX były miejscem licznych zesłań. Wielu Polaków musiało spędzić tutaj swoje młodzieńcze lata. Jednak mimo trudnych warunków życia nie wszyscy żałowali zesłania. Dla wielu badaczy syberyjska ziemia była ziemią obiecaną. Na pewno należeli do nich przyrodnicy, geografowie, geolodzy. Warto wymienić kilka wybitnych nazwisk tamtego okresu. Byli to badacze Benedykt Dybowski, Czerski, Czekanowski i wielu innych którzy przyczynili się do odkrywania tej krainy.

Dzisiaj Syberia zmienia się w zastraszającym tempie. Zmienia się niekorzystnie! W obrębie Niziny Zachodniosyberyjskiej powstają coraz to nowe szyby naftowe, kolejne rurociągi którymi tłoczy się czarną ropę. I nie pomoże tu żadna konferencja klimatyczna. Rosjanie położyli łapę na tej krainie i dopóki nie wyssą ostatniej kropli ropy z tej ziemi „Tej ziemi” nie odpuszczą syberyjskiej przyrodzie. Nie ma w Rosji ekologów tej maści co w Polsce co by bronili Syberii jak my Doliny Rospudy.