Od wielu lat krąży na Pomorzu zabawne powiedzenie: kiedy ktoś pyta, gdzie spędziliśmy wakacje, odpowiadamy, że w Szwajcarii. Kiedy ta osoba, bardzo zaskoczona, dopytuje się o szczegóły, dopowiadamy, że w Szwajcarii Kaszubskiej. Tym terminem nazywa się obszar na terenie środkowych Kaszub, rozciągający się na Pojezierzu Kaszubskim dookoła Kartuz, Somonina, Stężycy i Chmielna.

Tereny te charakteryzują się bardzo dużym pofałdowaniem terenu, wieloma jeziorami, i wspaniałymi, gęstymi lasami. Znajduje się tam najwyższe na Niżu Środkowoeuropejskim wzniesienie, czyli Wieżyca (329 m n.p.m.). jest to największy ośrodek turystyczny na Pomorzu Gdańskim. Wielu mieszkańców Trójmiasta właśnie tam urządza sobie weekendowe wycieczki. Kartuzy oddalone są od Gdyni i Gdańska o około czterdzieści kilometrów, tak więc jest to bardzo blisko a jednocześnie na tyle daleko, że można uciec w objęcia przyrody od codziennego zgiełku i wielkomiejskiego gwaru.

Warto zobaczyć

Najczęściej odwiedzane miejscowości znajdują się w tak zwanym „kółku raduńskim”. Są to Chmielno, Zgorzałe, Gołubie, Brodnica, Łączyno, Stężyca i Ostrzyce. Obszar wokół Kartuz uchodzi za centrum Szwajcarii Kaszubskiej a jego osią jest rzeka Radunia. Rzeka ta wraz z okolicznymi zbiornikami wodnymi, jeziorami i stawami, idealnie nadaje się do uprawiania wszelkich sportów wodnych i motorowodnych.

W pobliskich miejscowościach można również znaleźć wiele unikatowych zabytków oraz ciekawych i interesujących miejsc. W Chmielnie na przykład można zapoznać się ze sztuką garncarską. Swoje warsztaty ma tam rodzina Nelców, którzy od pokoleń zajmują się garncarstwem. Znajduje się tam również Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, gdzie podziwiać można między innymi działający warsztat. W Chmielnie znajduje się również dziewiętnastowieczny kościół z barokowym ołtarzem i chrzcielnicą.

Od kilku lat to ta miejscowość jest największym na tym terenie ośrodkiem agroturystycznym. Niedaleko Chmielna można natrafić na oryginalną budowlę. W latach osiemdziesiątych ekscentryczny właściciel dużego terenu rozpoczął budowę zamku. Budowa odbywa się z przerwami aż do dziś a zamek powstaje bez konkretnych planów. Planują wycieczkę zimą Szwajcaria Kaszubska ma również sporo do zaoferowania. Przede wszystkim Wieżycę, na której funkcjonują wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe.

Być może nie jest to tak imponujący szczyt jakie znajdują się w Tatrach czy Sudetach, jednak biorąc pod uwagę fakt, że znajduje się na nizinie, robi naprawdę duże wrażenie. Z samego wierzchołka góry rozpościera się wspaniały widok na lasy i jeziora kaszubskie. Wiele osób z chęcią spędza tam czas, wypoczywa i chłonie wspaniałą atmosferę i widoki, które zapierają dech w piersiach.