Tatry to olbrzymie góry z wieloma pięknymi szczytami, dolinami i krystalicznymi jeziorami. Na terenie Tatr jest tak dużo pięknych zakątków, że nie sposób zobaczyć wszystkiego w trakcie np. jednego urlopu. Ale jest kilka miejsc, które na pewno watro zwiedzić w pierwszej kolejności. Takim miejscem jest z pewnością Morskie Oko. To otoczone najwyższymi w Polsce szczytami jezioro uważane jest za jedno z piękniejszych na świecie.

Najciekawsze miejsca

Widok nad Morskim Okiem zapiera dech w piersiach, jest tu pięknie o każdej porze roku, a szlak wiodący nad Morskie Oko jest jednym z najczęściej uczęszczanych tatrzańskich szlaków. Będąc w Tatrach watro też wybrać się nad Czarny Staw Gąsienicowy. To piękne polodowcowe jezioro otoczone wysokimi górskimi szczytami takimi jak Kościelec, Kozi Wierch i Granaty . Po drodze możemy zatrzymać się na odpoczynek w jednym z najsłynniejszych tatrzańskich schronisk Murowańcu.

Morskie Oko

Kolejna propozycja ciekawej tatrzańskiej wycieczki to Dolina Pięciu Stawów. W drodze czekają na nas przepiękne widoki, a w dolinie urocze stawy o krystalicznej wodzie. Szlak wiodący do Doliny Pięciu Stawów nie należy do łatwych i wymaga od turystów sprawności i dobrej kondycji. Wyprawa w góry dla wielu nie może obejść się bez zdobycia jakiegoś szczytu. W Tatrach mamy kilka szlaków turystycznych wiodących na słynne tatrzańskie szczyty. Do wyboru mamy zdobywanie takich szczytów jak Kasprowy Wierch, Rysy czy Giewont.

Na każdy z tych szczytów prowadzą znakowane szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Dla doświadczonych z zaprawionych w górskich wspinaczkach turystów istnieje również możliwość wyprawy na szczyty, na które nie prowadzą znakowe szlaki. Wyprawę taką trzeba jednak wcześniej zorganizować, gdyż odbywa się ona pod opieką uprawnionego przewodnika górskiego. Zdobywanie tatrzańskich szczytów wymaga dobrej kondycji fizycznej i wcześniejszego „rozchodzenia” na krótszych odcinkach.

W doliny

Kto nie przepada za wspinaczką w wysokich partiach gór może wybrać się na spacer jedną z przepięknych tatrzańskich dolin. Do wyboru ma np. Dolinę Kościeliską, a w niej uroczy Wąwóz Kraków, mroczne jaskinie, Smerczyński Staw i gościnne schronisko górskie. Dolina Kościeliska uważana jest za jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach i tłumnie odwiedzana jest przez turystów. Natomiast turyści, którzy cenią sobie spokój i ciszę mogą wybrać spacer Doliną Chochołowską. Warto tu być szczególnie wiosną kiedy to cała dolina usłana jest łanami kwitnących krokusów.

Kolejną ciekawą propozycją wycieczki jest Droga nad Reglami. Wędrówka wśród fantastycznych form skalnych z widokiem na wyższe partie gór to prawdziwa przyjemność. Dla turystów, którzy nie posiadają doświadczenia na długich górskich szlakach mają do wyboru kilka krótkich wycieczek. Mogą oni np. wybrać się na spacer Doliną Białego, Doliną Małej Łąki, lub zdobyć któryś z niewysokich reglowych szczytów np. Nosal lub Kopieniec.

Będąc w Tatrach warto też zwiedzić góralskie wioski, w których kultywowany jest żywy folklor i odmienna kultura góralska. Oczywiście doskonałą propozycja wycieczki jest zwiedzanie Zakopanego. Obiekty sportowe, muzea i galerie, stare zakopiańskie wille i wiele więcej można zobaczyć w tym wyjątkowym podtatrzańskim miasteczku. Tatry to góry, które oferują turystom wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Długie górskie wyprawy jak i krótsze spacery obfitują we wspaniałe widoki i dostarczają niezapomnianych wrażeń. W Tatrach jest tyle pięknych miejsc do zobaczenia, że trzeba tu przyjechać przynajmniej kilka razy.