Turyn to miasto którego tradycje sięgają antyku. Jego parki należą do najbardziej zadbanych i najpiękniejszych w Europie. W Turynie zimy są przeważnie srogie a w maju i czerwcu pada deszcz.. W tym samym czasie w innych miejscach we Włoszech można korzystać ze słońca i opalać się. Kiedy słońce pojawi się w w Turynie to nie sposób oprzeć się jego urokowi.

Zza mgły widać szczyty Alp, parki zarastają kwiatami, kamienice odbijają światło w kolorze ochry. W Turynie najbardziej widoczna jest architektura barokowa. To właśnie dzięki dynastii Sabaudów. To oni pozostawili eleganckie aleje, kościoły, pałace, dzieła sztuki. Budowle miały nowy kształt.

Zamek Valentino

Przykładem takiej budowli może być Castello Del Valentino położona nad brzegiem Padu. Czasy świetności Padu zaczęły się w XVII wielu kiedy to córka króla Francji Henryka IV poślubiła mając 13 lat księcia Sabaudii Wiktora Amadeusza. I.

Od tamtego czasu ten średniowieczny zamek jest miejscem wytwornych balów, turniejów. Dzisiejszy Castello ma dwie twarze – barokową, którą pokazuje miastu i starszą położoną bardziej nad rzeką.

Zamek jest położony w parku o tej samej nazwie. Podobno nazwa Valentino pochodzi od tradycji wedle której co roku 14 lutego organizowano bal. Najpiękniejszym placem w Turynie jest piazza San Carlo. Plac ten jest uznawany za najpiękniejszy w całym kraju. Plac ten porównywany jest często z paryskim Vendome ze względu na przepych i elegancję.

Sercem Turynu jest niewątpliwie piazza Castello. Piazza Castello gości nie tylko wspaniałe zabytki, można tu zatrzymać się w kawiarni lub robić zakupy. Najwspanialszymi zabytkami są : Palazzo Madama , oraz Palazzo Reale – rezydencja książąt i pierwszego króla Włoch Wiktora Emanuela II. Niedaleko znalazł się kościół św. Wawrzyńca, a także katedra św. Jana z całunem turyńskim.

Całun ma 110 cm długości i 436 cm szerokości. Budzi on bardzo duże emocje. Nad jego fenomenem zastanawiają się uczeni z całego świata. W katedrze turyńskiej jest on przechowywany od 1578 roku. Stwierdzenie, że wycieczki do Włoch są idealne dla miłośników kultury i historii antycznej jest prawdziwe i trafne. Drodzy historycy Włochy są waszym przeznaczeniem.